Στουγκάρδη… πέντε αστέρων, εντυπωσιακό «διπλό» στο τέλος η Χόφενχαϊμ

Η Στουτγκάρδη διέλυσε 5-1 τη νεοφώτιστη Γκρόιτερ Φιρτ, με τον Μαυροπάνο βασικό, ενώ η Χόφενχαϊμ πέρασε από το Άουγκσμπουργκ με 4-0

Η Στουτγκάρδη έδειξε στην Γκρόιτερ Φιρτ τι εστί… Bundesliga, καθώς η ομάδα του «δικού μας» Ντίνου Μαυροπάνου -που έπαιξε σε όλο το 90λεπτο- συνέτριψε με 5-1 τη νεοφώτιστη ομάδα, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών τους στο φετινό πρωτάθλημα!

Το παιχνίδι διήρκεσε, ουσιαστικά, μισή ώρα. Όσο, δηλαδή, άντεξε και η Γκρόιτερ Φιρτ, με τον αρχηγό Έντο να βάζει τους Σουηβούς μπροστά στο σκορ. Έξι λεπτά μετά, από συνδυαστικό ποδόσφαιρο, η Στουτγκάρδη έκανε και το 2-0 με τον Κλέμεντ κι εκεί τελείωσαν όλα.

Οι Φράγκοι δέχτηκαν άλλα τρία τέρματα στην επανάληψη, όλα από κεφαλιές, με τον Σόσα να δίνει ισάριθμες ασίστ, για το τελικό 5-0 με την Γκρόιτερ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής στο τέλος και την Στουτγκάρδη να συνεχίζει με κεκτημένη ταχύτητα από πέρυσι…

Πολύ εντυπωσιακά, με «διπλό», ξεκίνησε το γερμανικό πρωτάθλημα και η Χόφενχαϊμ, που επικράτησε στο Άουγκσμπουργκ της τοπικής ομάδας με 4-0! Μια κεφαλιά του Μπροούν Λάρσεν στο πρώτο ημίχρονο έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, για να έρθουν άλλα τρία τέρματα στα τελευταία 15 λεπτά της αναμέτρησης, με τον Κράμαριτς να έχει ισάριθμες ασίστ αλλά να μην σκοράρει, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Χόφενχαϊμ...

Με το… αριστερό και ήττα επέστρεψε στην Bundesliga και η έτερη νεοφώτιστη, Μπόχουμ, καθώς η ομάδα του Βασίλη Λαμπρόπουλου που ξεκίνησε βασικός κι έγινε αλλαγή στο 89’, έχασε με 1-0 από την Βόλφσμπουργκ. Οι «λύκοι» είδαν τον αντίπαλό τους να μένει με 10 παίκτες μόλις στο 4’, για χέρι-πέναλτι του Τέσε, που είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Βέγκχορστ αστόχησε από την άσπρη βούλα στο αμέσως επόμενο λεπτό, ωστόσο εξιλεώθηκε στο 22’, πετυχαίνοντας το γκολ που έμελλε να κρίνει το νικητή.

Αρμίνια Μπίλεφελντ και Φράιμπουργκ «κόλλησαν» στο 0-0, με τον Στέφανο Καπίνο να είναι στον πάγκο της πρώτης, ενώ ισόπαλο αλλά με 1-1 έληξε και το ματς της Ουνιόν Βερολίνου με την Μπάγερ Λεβερκούζεν, με τα δύο τέρματα να σημειώνονται από πολύ νωρίς.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση