«Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε» και τρίτη η Γκλάντμπαχ

Πέρασε στην τρίτη θέση της Bundesliga

Καθάρισε νωρίς η Γκλάντμπαχ το παιχνίδι της απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, το οποίο κέρδισε με 3-1, στην «Κόμερτσμπανκ Αρένα», για να επιστρέψει έτσι στην Τρίτη θέση της βαθμολογίας στη Bundesliga.

Τα «πουλάρια» ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 35ο δευτερόλεπτο, με τον Χόφμαν να συνδυάζεται με τον Πλέα και τον δεύτερο να επιστρέφει στα γκολ, μετά από διάλειμμα πέντε αγωνιστικών, για το 0-1.

Σκάρτα έξι λεπτά μετά, η Γκλάντμπαχ έκανε δύο τα τέρματά της, με τον Μπενσεμπαϊνί να «σερβίρει» από τα αριστερά και τον Τουράμ με κοντινή προβολή ανενόχλητος να πετυχαίνει το 0-2, σκοράροντας για πρώτη φορά μετά την… 1η Δεκεμβρίου του 2019!

Οι «αετοί» ήταν φανερά εκτός παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να φτάσουν μια ανάσα από το να δεχτούν και τρίτο τέρμα, αλλά στάθηκαν τυχεροί στο 68ο λεπτό, όταν το εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Πλέα σταμάτησε στο δοκάρι του Τραπ.

Πεπρωμένο φυγείν αδύνατο, ωστόσο, με αποτέλεσμα, τέσσερα λεπτά μετά, ο Εντικά να ανατρέψει τον Εμπολό και τον Μπενσεμπαϊνί να ευστοχήσει από την άσπρη βούλα, για το 0-3 στο 73’, με την Γκλάντμπαχ να σκοράρει για όγδοο σερί ματς και να παίρνει την τρίτη νίκη της στα τέσσερα τελευταία για το πρωτάθλημα!

Καθώς το μόνο που κατάφερε η Άιντραχτ, η οποία υπέστη τέταρτη συνεχόμενη ήττα στη Bundesliga, ήταν να πετύχει το γκολ της… τιμής, με τον Αντρέ Σίλβα ο οποίος μπήκε αλλαγή στην ανάπαυλα, στο 81ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.