Πήρε το… δώρο της Λειψίας και τη νίκη η Μάιντς!

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα

Την πρώτη νίκη της στο νέο πρωτάθλημα πανηγύρισε σήμερα η Μάιντς, που επικράτησε εντός έδρας με το «φτωχό» 1-0 της Λειψίας στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι των νωχελικών «κόκκινων ταύρων» κι έφτασαν δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών, παρότι για να έρθει το γκολ του Νιακατέ στο 13’ χρειάστηκε η… συμπαράσταση του Μουκιελέ που έδιωξε «σερβίροντας» στον αντίπαλό του το 1-0!

Μάλιστα, η Μάιντς πέτυχε και δεύτερο τέρμα, με το βολέ του αμαρκάριστου στο δεύτερο δοκάρι Μπελ στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Νωρίτερα, η ομάδα της Ρηνανίας είχε τις καλύτερες ευκαιρίες της με τον Νέμπελ στο 4’, τον Μπούρκχαρντ στο 50’ και τον τελευταίο ξανά στο 79ο λεπτό.

Την ώρα που η Λειψία απείλησε με την ισοφάριση για πρώτη φορά στο 58΄ με τον νεοαποκτηθέντα Σιμακάν και… τελευταία στο 85ο λεπτό του ματς, αλλά η κεφαλιά του Όρμπαν δεν κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα...