Πέρασε την... Φορτούνα η Κολωνία

Με ματσάρα έκλεισε η αυλαία της αγωνιστικής

Την τύχη με το... μέρος της γύρισε αυτή την αγωνιστική η Κολωνία που πήρε στο φινάλε τον βαθμό της ισοπαλίας από την Φορτούνα Ντίσελντορφ, γυρνώντας στο τελευταίο τρίλεπτο το 2-0 σε 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, όταν στο 41ο λεπτό ο Καραμάν πάτησε περιοχή και εκτέλεσε τον Χορν, βάζοντας σε ρόλο οδηγού την ομάδα του.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης τα «κριάρια» θέλησαν να απαντήσουν και προσπάθησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους, φτάνοντας αρκετά κοντά στο τέρμα της ισοφάρισης, αλλά ο Ουτ στάθηκε άτυχος. Ο Γερμανός επιθετικός στο 59’ ανέλαβε την εκτέλεση στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, αλλά ο τερματοφύλακας Καστενμάιερ τον... ψάρεψε και έσωσε την ομάδα του.

Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα η Φορτούνα έφτασε και σε δέυτερο τέρμα με τον Τόμι στο 61ο λεπτό να γράφει το 2-0 για τους φιλοξενούμενους. Και ενώ το τρίποντο έδειχνε να «κλειδώνει» για την ομάδα του Ντίσελντορφ, τα «κριάρια» στο φινάλε αγρίεψαν και έσωσαν την παρτίδα, λες και η τύχη τους το χρωστούσε από την προηγούμενη αγωνιστική που το είχαν πληρώσει με τον ίδιο τρόπο.

Στο 88’ ο Ντρέξτλερ έκανε την μπαλιά από δεξιά και ο Μοντέστ νίκησε τους πάντες στον αέρα, μειώνοντας σε 2-1. Οι φιλοξενούμενοι έπαθαν... μπλακ άουτ, με την ομάδα του Γκίσντολ να παίρνει στις καθυστερήσεις τον βαθμό της ισοπαλίας, με τον Ντρέξτλερ να γίνεται αυτή τη φορά δημιουργός για τον Κόρντομπα που έγραψε το τελικό 2-2.