Πέρασε και από το Πάντερμπορν η Κολωνία!

Τρίτη διαδοχική νίκη

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Κολωνία νίκησε με 2-1 την Πάντερμπορν μέσα στην «Μπέντελερ Αρένα», στο εναρκτήριο παιχνίδι για την 25η αγωνιστική της Bundesliga και ανέβηκε στην 10η θέση της βαθμολογίας αφήνοντας τον αντίπαλό της στην τελευταία.

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο, με τους «τράγους» να έχουν την κατοχή της μπάλας και να ελέγχουν τον ρυθμό, αλλά να μην μπορούν να βρουν τρόπο να φτάσουν στα καρέ των γηπεδούχων, που είχαν ένα καλό σουτ του Βασιλειάδη στο 11’ αλλά… ως εκεί.

Όλα αυτά, μέχρι λίγο πριν το ημίωρο. Όταν από το… πουθενά, την εκτέλεση κόρνερ του Κάιντς και το γέμισμα του Ουτ από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο αμαρκάριστος Μερέ με κοντινή προβολή έκανε το 0-1 και μαζί… σεφτέ στα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα!

Η Κολωνία εκμεταλλεύθηκε το μομέντουμ και, ούτε δέκα λεπτά, κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα. «Γκολάρα», για την ακρίβεια, με τον Χέκτορ να παίρνει την πάσα του Ουτ και με ασύλληπτο σουτ από τα 20 μέτρα να νικάει τον Τσίνγκερλε, πετυχαίνοντας το 0-2…

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και έφτασαν κοντά στο 0-3 μόλις στο 48ο λεπτό, αλλά ο Ουτ δεν μπόρεσε να σκοράρει υπό την πίεση του Στρόντιεκ από τα πέντε μέτρα.

Η Πάντερμπορν έδειξε διάθεση, πίεσε στη συνέχεια, αλλά δεν κατάφερε να καταγράψει «καθαρή» φάση για γκολ, που ενδεχομένως να την έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Τελικά, το… πολυπόθητο 1-2 ήρθε στο 73’, κόντρα στη ροή του αγώνα, όταν ο Πρέγκερ έκανε σέντρα ακριβείας από δεξιά και ο Σρμπένι με κεφαλιά σκόραρε για τρίτη φορά τις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές!

Κι ενώ η ψυχολογία ήταν υπέρ της νεοφώτιστης ομάδας, ήταν η Κολωνία εκείνη που έφτασε κοντά στο γκολ έξι λεπτά αργότερα... Με την πολύ καλή κάθετη του Ρεχεμπετσάι να βγάζει τον Μοδεστέ… φάτσα με τον Τσίνγκερλε, να τον περνάει αλλά το πλασέ του να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεύτερο δοκάρι.

Η τελευταία λέξη άνηκε στην Πάντερμπορν, με τον Σαμπίρι να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ, τη μπάλα να πηγαίνει προς το τέρμα, αλλά ο Χορν με τη βοήθεια και του οριζόντιου δοκαριού κατάφερε να την διώξει, στο 87’, διατηρώντας το 1-2 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ζίμπερτ…