Ούτε τώρα η Βόλφσμπουργκ

Χωρίς νίκη στη φετινή Bundesliga, φτάνοντας τις τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμους αγώνες, έμεινε η Βόλφσμπουργκ. Τρεις μέρες μετά τον αποκλεισμό από την ΑΕΚ στα play-offs του Europa League, οι «λύκοι» παραχώρησαν ισοπαλία χωρίς τέρματα στην Άουγκσμπουργκ στη Volkswagen Arena. Για τους φιλοξενούμενους, αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών, αφού είχαν ξεκινήσει με «δύο στα δύο»!

Η Βόλφσμπουργκ είχε την περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή της στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να φτιάξει την κλασσική ευκαιρία. Μοναδική εξαίρεση αποτέλεσε το ακυρωθέν γκολ του Μπρεκάλο στο 26’, καθώς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ ο Βέγκχορστ πριν του δώσει την τελική πάσα. Η Άουγκσμπουργκ περιορίστηκε κυρίως σε παθητικό ρόλο και πήρε καλό βαθμό στην αμυντική συμπεριφορά της.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι «λύκοι» αύξησαν την πίεσή τους στην προσπάθεια να ανοίξουν το σκορ, αλλά το γκολ δεν έμπαινε. Στο 53’ ο Μεχμέντι και στο 68’ ο Μπρεκάλο δεν τα κατάφεραν από πλεονεκτικές θέσεις, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Γκέρχαρντ στο 79’. Στο 83’ ήταν η σειρά του Φινμπόγκασον να μην βρει στόχο και κάπως έτσι, το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.