Ούτε με τη νεοφώτιστη Φορτούνα έκανε σεφτέ η Λειψία

Η Λειψία παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην ομάδα του Ντίσελντορφ, που πήρε τον πρώτο της βαθμό στη φετινή Bundesliga..

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε η αναμέτρηση της Λειψίας με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ για τη 2η αγωνιστική της Bundesliga. Για τους γηπεδούχους, ο ένας βαθμός είναι αποτυχία, ειδικά, μετά την ήττα από τη Ντόρτμουντ στην πρεμιέρα, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, που πανηγύρισαν τον πρώτο τους βαθμό, αφού κι εκείνοι είχαν χάσει την προηγούμενη αγωνιστική από την Άουγκσμπουργκ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν μια φλύαρη εδαφική υπεροχή και τους φιλοξενούμενους τις καλύτερες ευκαιρίες για γκολ. Η Λειψία σκόραρε στο 41’ με τον Όγκουστιν, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε, καθώς ο σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47’, η νεοφώτιστη Φορτούνα άνοιξε το σκορ με τον Ζίμερμαν και βάσει της εικόνας του αγώνα, το δικαιούνταν απόλυτα.

Μετά το γκολ, η Λειψία ανέβασε την απόδοσή της και είκοσι ένα λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση με κοντινή προβολή του Όγκουστιν, ο οποίος, αυτή τη φορά, βρισκόταν σε οριακή θέση, αλλά καλυπτόταν από τον τελευταίο αμυντικό της ομάδας του Ντίσελντορφ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, αλλά το γκολ δεν ήρθε και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.