Λύτρωση στο τέλος για Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ κέρδισε την Στουτγκάρδη με 3-1 με δύο γκολ στο τέλος. Γκέλαρε η Λειψία, σημαντική νίκη η Φράιμπουργκ

Η Ντόρτμουντ ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια, όμως για ακόμη μία φορά φέτος παραλίγο να τα τινάξει όλα στον αέρα. Οι Βεστφαλοί είδαν την Στουτγκάρδη να ισοφαρίζει στο 71’, αλλά με δύο γκολ στο τέλος έφτασαν στη νίκη με 3-1 για να μείνουν στην ισοβαθμία με την Μπάγερν, αλλά να χάσουν τη διαφορά τερμάτων από τους Βαυαρούς.

Από το πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ επιθετικά, όμως δεν μπορούσαν με τίποτα να φτάσουν στο γκολ παρά τις ευκαιρίες τους. Τελικά, βρήκαν το τέρμα που άξιζαν στο 62’ με πέναλτι του Ρόις, μόνο και μόνο για να δουν τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 71’ από στημένη φάση με κεφαλιά του Κεμπφ. Στο 84’, όμως, ήρθε ο λυτρωτής Αλκάθερ να κάνει το 2-1, με τον Πούλισιτς να πετυχαίνει και τρίτο γκολ για την Ντόρτμουντ στις καθυστερήσεις για το τελικό 3-1.

Πηγή: gazzetta.gr

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Τελευταία Ενημέρωση