Ντόρτμουντ-Μπάγερν 3-2: Βάφτηκε κιτρινόμαυρο το Klassiker! (vid)

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στη Βεστφαλία

Μια σπουδαία ποδοσφαιρική παράσταση προσέφεραν Μπορούσια Ντόρτμουντ και Μπάγερν Μονάχου, στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής, με τη Ντόρτμουντ να θριαμβεύει, επικρατώντας 3-2, με ανατροπή, κόντρα στην πρωταθλήτρια Γερμανίας, που πλέον απέχει επτά βαθμούς από την κορυφή.

Η Ντόρτμουντ κατέβηκε σε Klassiker ως πρωτοπόρος, για πρώτη φορά από το 2012, και και είχε τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 10ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι βγήκαν ταχύτατα στην κόντρα και ο Ρόις βρέθηκε σε ένα μοναδικό τετ α τετ με τον Νόιερ, όμως το πλασέ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής ήταν αδύνατο και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Νόιερ. Πέντε λεπτά μετά, νέα επικίνδυνη στιγμή για τη Ντόρτμουντ που βρήκε και πάλι κενά στην άμυνα της Μπάγερν και επιδιώκει να την χτυπήσει στο transition. Ο Ρόις βγήκε από τα αριστερά και έκανε την παράλληλη μπαλιά για τον Σάντσο στο δεύτερο δοκάρι, με τον Νόιερ να βγαίνει και να μπλοκάρει. Από εκείνο το σημείο, η Μπάγερν άρχισε να ισορροπεί, έχασε ευκαιρία με τον Γκναμπρί στο 18' και από το 20ο λεπτό πήρε τα ηνία του ντέρμπι. Μάλιστα, αξιοποίησε την υπεροχή της στο 26ο λεπτό, όταν οι παίκτες της άλλαξαν την μπάλα από τα αριστερά στα δεξιά, ο Γκναμπρί έβγαλε τη σέντρα, ο Ζακαντού έχασε τον Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός με κεφαλιά έκανε το 0-1. Μετά το γκολ του Λεβαντόβσκι η Μπάγερν έγινε ακόμα πιο επικίνδυνη, έχοντας περισσότερους ελεύθερους χώρους να δράσει και στο 33' ο Ριμπερί μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έκανε το σουτ υπό πίεση, απέκρουσε με το σώμα ο Χιτζ κρατώντας το σκορ στο επίπεδο του 0-1.

Ιδανικά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τη Ντόρτμουντ, αφού η ομάδα του Φαβρ ισοφάρισε στο 48'. Ο Ρόις ανατράπηκε από τον Νόιερ, ο διαιτητής Γκρέφε έδειξε την άσπρη βούλα και ο αρχηγός της Μπορούσια να μην αστοχεί για το 1-1. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε παραπάνω από τέσσερα λεπτά, αφού η Μπάγερν πήρε ξανά προβάδισμα, ξανά με τον Λεβαντόφσκι. Από τα δεξιά, ο Μίλερ έβγαλε τη σέντρα, ο Γκναμπρί με τακουνάκι βρήκε τον Κίμιχ στα όρια του άουτ, εκείνος τσίμπησε την μπάλα και ο Πολωνός με κεφαλιά έγραψε το 1-2. Στο 59' η Ντόρτουντ έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση όταν το πλασέ του Ρόις από το ύψος της μικρής περιοχής κόπηκε πάνω στη γραμμή από τον Κίμιχ και με τον Νόιερ να έχει εξουδετερωθεί. Ακολούθησε νέα απίστευτη ευκαιρία για τη Ντόρτμουντ στο 63' με τον Ρόις να βλέπει το σουτ του μέσα από τη μικρή περιοχή να κόβεται και στην εξέλιξη της φάσης, νέο σουτ να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι! Ο Γερμανός διεθνής αστόχησε και στο 65', αλλά στο 67' βρήκε στόχο, αφού νίκησε τον Νόιερ με σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από σέντρα του Πίστσεκ από τα δεξιά και η Ντόρτμουντ ισοφάρισε σε 2-2. Η ομάδα του Φαβρ έφτασε στην ολική ανατροπή στο 73' με τον τοπ σκόρερ της, για φέτος, τον Πάκο Αλκάθερ. Ο Ισπανός μπήκε στο 59' και 14 λεπτά αργότερα βγήκε στην κόντρα και τσίμπησε τη μπάλα πάνω από τον Νόιερ στο τετ α τετ που είχαν, κάνοντας το 3-2. Στο 77' ο Ρόις παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, χαρίζοντας την ισοφάριση στην Μπάγερν, αλλά η κεφαλιά προς τα πίσω δεν βρήκε στόχο. Στα τελευταία λεπτά, η Μπάγερν έκλεισε τη Ντόρτμουντ στα καρέ της, ψάχνοντας την ισοφάριση, και στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, ο Λεβαντόφσκι σκόραρε, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Χιτζ, Πίστσεκ, Χακίμι, Ακανζί, Ζαγκαντού, Βίτσελ, Γκέτσε (59' Αλκάθερ), Βάιγκλ (46' Νταχούντ), Σάντσο, Ρόις, Λάρσεν

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Μπόατενγκ, Χούμελς (65' Σούλε), Κίμιχ, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Ριμπερί, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (74' Σάντσες), Μίλερ (82' Βάγκνερ), Λεβαντόφσκι

Πηγή: aek365.gr