Νίκη… κορυφής για την Λειψία! (vid)

«Πεντάρα» και 4η η Ουνιόν

Η Λειψία κέρδισε 3-0 τη Φράιμπουργκ και πέρασε, προσωρινά στην 1η θέση της Bundesliga, ενώ η Ουνιόν διέλυσε 5-0 την Αρμίνια στο Βερολίνο!

Το… καθήκον της έκανε απέναντι στην Φράιμπουργκ η Λειψία, της οποίας επικράτησε εύκολα με 3-0 και πέρασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga, έχοντας ένα ματς περισσότερο από Μπάγερν Μονάχου και Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Οι «ταύροι» ήταν σαφώς καλύτεροι του αντιπάλου τους, είχαν δοκάρι στο 17’ με τον Φόρσμπεργκ και εννιά λεπτά μετά ο Μουκιελέ «σέρβιρε» στον Κονατέ, που με σουτ από την μικρή περιοχή έκανε το 1-0, σκοράροντας για δεύτερη μόλις φορά στην καριέρα του στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Στην επανάληψη, ο Χέφλερ ανέτρεψε τον Ενκουενκού, ο Ζάμπιτσερ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Μίλερ, πέτυχε το 2-0 στο 70ο λεπτό, ενώ η Λειψία έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της με το εκπληκτικό απευθείας χτύπημα φάουλ του Ανχελίνιο, με τον Ισπανό αμυντικό να φτάνει τα τρία γκολ φέτος και να «γράφει» το 3-0 στο 89’!

Σε… παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Ουνιόν το παιχνίδι της με την Αρμίνια Μπίλεφελντ, όπως μαρτυράει και το τελικό 5-0, που συνιστά και την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της στην Bundesliga!