Νίκησε και… καβάλησε την Λεβερκούζεν η Φράιμπουργκ

Ανέβηκε τρίτη στην Μπουντεσλίγκα

Με τον Σάντε να έρχεται από τον πάγκο και να σκοράρει στο 84’, η Φράιμπουργκ κέρδισε 2-1 και προσπέρασε τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στην τρίτη θέση της Bundesliga.

Σπουδαία νίκη για την Φράιμπουργκ, η οποία επικράτησε με 2-1 της Μπάγερ Λεβερκούζεν, στο σημερινό εναρκτήριο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Bundesliga και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας την αντίπαλό της για τέταρτη σερί αγωνιστική χωρίς «τρίποντο» και παράλληλα τέταρτη.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος ενώ άνοιξαν το σκορ με τον Γκρίφο να ευστοχεί από τα 11 βήματα, σημειώνοντας το τρίτο του τέρμα με πέναλτι φέτος, λίγο μετά το ημίωρο μετά από χέρι του Φρίμπονγκ.

Γκολ… οιωνός για την Φράιμπουργκ αφού τις τρεις προηγούμενες φορές που ο Γερμανοιταλός άσος σκόραρε, η ομάδα του κέρδισε!

Οι «ασπιρίνες», βέβαια, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το… Χ, καθώς ο Αράνγκις με κεφαλιά έκανε το 1-1 στο δεύτερο λεπτό του επιπλέον χρόνου…

Ο Κρίστιαν Στράιχ έριξε στο ματς τον Σάντε στο 56’ κι εκείνος τον δικαίωσε έξι λεπτά πριν τη ληξη, καθώς εκμεταλλευόμενος την μη έξοδο του Χραντέτσκι, πέτυχε το 2-1 που έμελλε να διατηρηθεί μέχρι τέλους!