Νίκησε η Άιντραχτ και… κουνάει σεντόνι!

Με δύο γκολ του Κόστιτς κι ένα ακόμα από τον Γιόβιτς, που έφτασε τα 16, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νίκησε 3-0 τη Στουτγκάρδη και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της Bundesliga!

Με εμφάνιση «μεγάλης» ομάδας, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νίκησε με 3-0 τη Στουτγκάρδη, στο τελευταίο χρονικά ματς της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga, για να περάσει έτσι στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Οι Σουηβοί είχαν την ευκαιρία να παγώσουν την «Κόμερτσμπανκ Αρένα» μόλις στο 6’, αλλά στάθηκαν άτυχοι αφού είδαν την κεφαλιά του Κεμπφ να σταματάει στο δοκάρι του Τραπ…

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι «αετοί» πήραν το προβάδισμα λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Κόστιτς να νικάει από κοντά τον Τσίλερ και να σκοράρει απέναντι στην άλλοτε ομάδα του.

Ενώ ο Κροάτης άσος ήταν εκείνος που, με τη… βοήθεια και του Κάστρο, σημείωσε και το δεύτερο τέρμα της Άιντραχτ, στο 64ο λεπτό. Φτάνοντας έτσι τα πέντε γκολ στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια στο γερμανικό πρωτάθλημα!

Με τον Γιόβιτς να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Άντι Χούτερ, μετουσιώνοντας τη σέντρα του Ντα Κόστα στο υπ’ αριθμόν 16 τέρμα του στη φετινή Bundesliga, για το τελικό 3-0, έξι λεπτά πριν τη λήξη.

Αποτέλεσμα που διατήρησε την Στουτγκάρδη, με την οποία δεν αγωνίστηκε καθόλου ο «δικός μας» Τάσος Δώνης, στην 16η θέση και τα μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία.