Μπουντεσλίγκα: Σούπερ ματς στη Βεστφαλία

Πρόσφεραν απλόχερα θέαμα Ντόρτμουντ και Λειψία

Σε μία κλασική ματσάρα Bundesliga στο «Signal Iduna Park», Ντόρτμουντ και Λειψία ήρθαν ισόπαλες 3-3 με τους «ταύρους» να διατηρούνται στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Βεστφαλοί του Λουσιάν Φαβρ τα έκαναν όλα σωστά στο πρώτο ημίχρονο παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων απέναντι σε μία ανύπαρκτη Λειψία. Στο δεύτερο μέρος όμως και μέσα σε εφτά λεπτά, Ρόμαν Μπίρκι και Γιούλιαν Μπραντ φρόντισαν να κάνουν ''δώρο'' δύο γκολ στον Τίμο Βέρνερ που έφερε το ματς στα ίσα. Τελικά οι δύο ομάδες με εξαιρετικό ποδόσφαιρο, βρήκαν ακόμα ένα γκολ η κάθε μία για το τελικό 3-3!

Η Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 10' με ωραία κεφαλιά του Χούμελς, μετά από κόρνερ του Σάντσο, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γκουλάτσκι. Στο 23' οι Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ με τον Σάντσο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Γκουλάτσκι να αποκρούει αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Βάιγκλ σούταρε από μακριά, με την μπάλα να ξεγελά τον Γκουλάτσκι καταλήγοντας στα δίχτυα για το 1-0. Στο 31' η Λειψία είχε καλή στιγμή με τον Φόρσμπεργκ να περνά για τον Πόουλσεν που σούταρε εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Σάντσο να γυρίζει για τον Μπραντ που μέσα στην περιοχή έκανε απίθανη ενέργεια και ωραίο πλασέ για το 2-0. Στις καθυστερήσεις οι «ταύροι» έχασαν δύο τεράστιες ευκαιρίες με τον Μουκιελέ αρχικά να γυρίζει για τον Πόουλσεν που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπίρκι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ μετά την εκτέλεση από τον Σάμπιτσερ, ο Βέρνερ πήρε νέα κεφαλιά και ο Μπίρκι απέκρουσε ακόμα πιο εντυπωσιακά.

Στο 47' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Λειψία μείωσε με τον Μπίρκι να κάνει τραγικό λάθος στρώνοντας την μπάλα στον Βέρνερ που σε κενή εστία έκανε το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα οι «ταύροι» σκόραραν με τον Χάλτσενμπεργκ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 53' η Λειψία έφερε το ματς στα ίσα με τον Μπραντ αυτή τη φορά να κάνει τραγικό λάθος γυρίζοντας την μπάλα ουσιαστικά στον Βέρνερ που αφού πέρασε τον Μπίρκι, πλάσαρε σε κενή εστία για το 2-2. Δύο λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Χακίμι να περνά ωραία στα πλάγια για τον Ρόις που γύρισε για τον Σάντσο κι αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-2. Στο 68' οι Βεστφαλοί είχαν καλή στιγμή με τον Χακίμι να γύριζε για τον Ρόις που σούταρε στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω. Στο 78' η Λειψία έφερε και πάλι το ματς στα ίσα με τον Ντέμε να βγάζει ωραία μπαλιά για τον Μουκιέλε που πλάσαρε από κοντά, ο Μπίρκι απέκρουσε αλλά ο Σικ πήρε το ριμπάουντ και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-3.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Χακίμι, Χούμελς, Ζαγκαντού, Ακάνζι, Βάικγλ, Γκερέιρο, Μπραντ, Αζάρ, Σάντσο (71' Πίστσεκ), Ρόις

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσκι, Χάλτσενμπεργκ, Κλόστερμαν, Μουκιελέ, Ουπαμεκανό, Λάιμερ, Σάμπιτσερ (70' Κούνια), Ντέμε, Φόρσμπεργκ (45' Ενκουκού), Πόουλσεν (62' Σικ), Βάρνερ

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ: 3-0

Γήπεδο: WWK Arena

Ακόμα μία νίκη για το ''τρένο'' όπως εξελίσσεται της Άουγκσμπουργκ που καθάρισε με 3-0 τη Φορτούνα Ντίσελντορφ και πλέον μπαίνει με αξιώσεις στο κόλπο της Ευρώπης. Η ομάδα του Μάρτιν Σμιντ με ωραίο, απλό και αποτελεσματικό ποδόσφαιρο δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Φορτούνα να πάρει κάτι από το παιχνίδι καθαρίζοντας εύκολα τη νίκη. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για ακόμα μία φορά ο Φλόριαν Νιντερλέχνερ που δε σκόραρε αλλά έκανε όλα τα υπόλοιπα και ο Φίλιπ Μαξ που σκόραρε δις και έβγαλε την ασίστ στο άλλο γκολ. Με αυτό το τρίποντο η Άουγκσμπουργκ μέτρα πέντε νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία έξι παιχνίδια.

Η Άουγκσμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 22' με τον Νιντερλέχνερ να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Στέφεν αλλά το κίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε τελευταία στιγμή. Δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νιντερλέχνερ να κάνει καταπληκτική ενέργεια και σουτ που απέκρουσε ο Στέφεν αλλά ο Μαξ πήρε το ριμπάουντ κάνοντας εύκολα το 1-0.

Η Άουγκσμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 50' με κεφαλιά του Νιντερλέχνερ, μετά από κόρνερ του Μαξ, που απέκρουσε ο Στέφεν. Στο 61' οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με εξαιρετική κεφαλιά του Γεντβάι στο πρώτο δοκάρι, μετά από κόρνερ του Μαξ. Στο 72' η Άουγκσμπουργκ τελείωσε το παιχνίδι με τον Μαξ να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ και τον Στέφεν να χάνει την μπάλα κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια του για το 3-0.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κούμπεκ, Μαξ, Ιάγο, Γκουβελέου, Γεντβάι, Λιχστάινερ, Κεντίρα (79' Ουντουοκάι), Γιένσεν, Ρίχτερ (72' Βάργκας), Μπάιερ, Νιντερλέχνερ (87' Κόρδοβα)

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ: Στέφεν, Ζίμερμαν, Άνταμς, Αϊχάν, Γκίσελμαν, Μοράλες, Σομπότκα, Τόμι, Μπάρκοκ (45' Αμπομά), Χένινγκς (84' Φινκ), Κοβνάτσκι

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: 0-2

Γήπεδο: An der Alten Försterei

Επιτέλους νίκη για τη Χόφενχαϊμ που χωρίς να εντυπωσιάσει πέρασε δύσκολα με 0-2 από το «An der Alten Försterei» απέναντι στη φορμαρισμένη Ουνιόν Βερολίνου. Εντελώς μοιρασμένο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το τρίποντο στις λεπτομέρειες πανηγυρίζοντας νίκη μετά από τις 8 Νοεμβρίου.

Η Ουνιόν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 8' με κοντινό σουτ του Φρίντριχ, μετά από κόρνερ του Τρίμελ, που πέρασε λίγο έξω, όπως και στο 13' σουτ του Ούγια, μετά από γύρισμα του Ίνγκβαρτσεν. Στο 35' η Χόφενχαϊμ απείλησε με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σκοφ που απέκρουσε ο Κούμπεκ, ενώ στο 40' σουτ του Κράμαριτς πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Στο 56' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Χόφενχαϊμ άνοιξε το σκορ με τον Μπαμπού να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ που βρήκε λίγο στον Λεντζ καταλήγοντας στα δίχτυα για το 0-1. Στο 82' η Ουνιόν είχε καλή στιγμή με τον Μπίλτερ να βρίσκει ωραία τον Άντερσον που σούταρε αλλά ο Μπάουμαν κράτησε το μηδέν για τους φιλοξενούμενους. Στις καθυστερήσεις ο Νόρντβαϊτ έκανε εξαιρετική ενέργεια και πέρασε για τον Μπαουγκάρτνερ που με κοντινό πλασέ έκανε το 0-2.

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γκίκεβιτς, Χιούμπνερ, Φρίντριχ, Τρίμελ, Σούμποτιτς (80' Αμπντουλαΐ), Λεντζ, Άντριχ, Γκέντερ, Ίνγκβαρτσεν (68' Πόλτερ), Άντερσον, Ούγια (68' Μπίλτερ)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Χιούμπνερ, Πος, Καντεράμπεκ (64' Μπίτσακτσιτς), Ρούντι, Σαμαμέκου (60' Νόρντβαϊτ), Γκίλιτσιτς, Σκοφ, Ανταμιάν (85' Μπαουγκάρτνερ), Κράμαριτς, Μπεμπού

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση