«Χρυσή αλλαγή» ο Ριμπερί, νίκη και -6 από Ντόρτμουντ η Μπάγερν

Ο Ριμπερί αντικατέστησε νωρίς τον τραυματία Γκνάμπρι και σκόραρε στο 83’, για το 1-0 της Μπάγερν Μονάχου επί της Λειψίας. Κουέισον-Γιόβιτς… 2-2 στο Μάιντς, ισοπαλίες σε Βρέμη και Φράιμπουργκ

Ο Ριμπερί αξιοποίησε τη γκέλα της Μπορούσια

Μεγάλη νίκη για τη Μπάγερν, τρίτη σερί επί της Λειψίας χωρίς να δεχθεί γκολ στο Μόναχο, με 1-0, χάρη στο τέρμα του Ριμπερί, που μπήκε αλλαγή αντί του Γκνάμπρι στο 28’, λόγω τραυματισμού και σκόραρε στο 83’, στο ντέρμπι της σημερινής ημέρας.

Το πρώτο ημίχρονο στην «Αλιάντς Αρένα» ήταν μάλλον ισορροπημένο. Αμφότερες οι ομάδες έδειξαν μεγαλύτερη προσήλωση στα αμυντικά τους καθήκοντα, παρά στο να επιτεθούν.

Ακόμα κι έτσι, βέβαια, οι Βαυαροί είχαν την μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν στο 24ο λεπτό, αλλά το σουτ του Λεβαντόφσκι σταμάτησε στην εσωτερική πλευρά του δεξιού κάθετου δοκαριού του Γκουλάσι! Ενώ στο 36’, ήταν η σειρά του Ουπαμεκανό να αποτύχει να σκοράρει με το κεφάλι από τη σέντρα… πάρε-βάλε του Καμπλ.

Στην επανάληψη η Μπάγερν έδειξε μεγαλύτερη διάθεση για να απειλήσει και το έκανε τόσο στο 56’, με τον Λεβαντόφσκι να μην μπορεί να βρει τη μπάλα μετά τη σέντρα-σουτ του Κομάν από δεξιά. Όσο και εννιά λεπτά μετά, με τον Σάντσες να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι αλλά να αστοχεί…

Ακολούθησαν δύο ακόμα μεγάλες φάσεις για τους γηπεδούχους, με τον Ζούλε στο 77ο και τον Κίμιχ στο 79ο λεπτό, αλλά το σουτ του πρώτου και η κεφαλιά του δεύτερου σταμάτησαν πάνω στον εκπληκτικό Γκουλάσι. Για να έρθει η… λύτρωση από τον Ριμπερί, ο οποίος επτά λεπτά πριν τη λήξη, σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και μείωσε τη διαφορά της πρωταθλήτριας Γερμανίας από τη Ντόρτμουντ στους έξι πόντους!

Ενώ οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ιλζάνκερ με απευθείας κόκκινη κάρτα για εγκληματικό φάουλ πάνω στον Τιάγκο και του Σάντσες με δεύτερη κίτρινη, επειδή έσπρωξε τον πρώτο, στο 91’.

«Χαμένο» το Αννόβερο

Η Φράιμπουργκ προηγήθηκε με… γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς κέρδισε πέναλτι μόλις στο 2’, μετά από χέρι του Αντόν. Με τον Βάλντσμιντ να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του, στο επόμενο λεπτό, να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Έσερ και με το πέμπτο φετινό του γκολ, να ανοίγει το σκορ!

Ωστόσο, η απάντηση της ομάδας από την Κάτω Σαξονία ήρθε σχετικά γρήγορα. Στο 15ο λεπτό συγκεκριμένα, με τον Σβέγκλερ να εκτελεί κόρνερ από αριστερά και τον Φελίπε να σκοράρει από κοντά , ισοφαρίζοντας σε 1-1. Μάλιστα, στο 43’ σημείωσε και δεύτερο τέρμα, αλλά ακυρώθηκε ορθώς, αφού ο Χάμπερερ ήταν οφσάιντ…

Το Αννόβερο είχε δοκάρι με τον Βάινταντ στο 46’, μετά από σέντρα του Αλμπορνός στο δεύτερο δοκάρι, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο αμαρκάριστος Γουντ απέτυχε να νικήσει τον Σβολόφ από το ύψος του πέναλτι. Φάσεις που κόστισαν, εν τέλει και το «τρίποντο».

Κουέισον-Γιόβιτς σημειώσατε… Χ

Σε ένα «γεμάτο» παιχνίδι, με πολλές φάσεις, η Μάιντς κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές, με τον Κουέισον, αλλά οι «αετοί» είχαν ισάριθμες φορές απάντηση, μέσω του Γιόβιτς. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο 10ο λεπτό, με το αριστερό σουτ του Σουηδού επιθετικού, για να έρθει το 1-1 με την προβολή του Γιόβιτς μετά το γύρισμα του Ντε Γκουζμάν, στο 31’.

Πέντε λεπτά μετά, ήταν ξανά ο Κουέισον εκείνος που έδωσε το προβάδισμα στην Μάιντς, πιέζοντας τον Εντιτσά, για να έρθει το 12ο φετινό τέρμα από τον Γιόβιτς, αυτή την φορά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου, προκειμένου να επιτευχθεί το τελικό 2-2 για την Άιντραχτ!

Εξιλέωση για Βέρντερ και Γκέμπρε Σελασιέ

Στο ματς της Βέρντερ Βρέμης με την Χόφενχαϊμ, οι «πράσινοι» ήταν πιο δραστήριοι, αλλά ήταν οι φιλοξενούμενοι εκείνοι που προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του αγώνα, όταν σε μια αντεπίθεση ο Σουλτς εκμεταλλεύθηκε τον κενό χώρο, πάσαρε στον Μπιτενκούρ κι εκείνος σκόραρε με μια επαφή.

Η Βέρντερ πάντως στάθηκε άτυχη, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Γκέμπρε Σελασιέ είδε την κεφαλιά του να σταματάει στο δοκάρι! Ωστόσο, η μοίρα… ανταπέδωσε στον Τσέχο αμυντικό, ο οποίος σκόραρε με… κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, στο 57ο λεπτό, μετά από σέντρα του Αουγκούστινσον από αριστερά, για το 1-1, που έμελλε να διατηρηθεί μέχρι τέλους.