Τριάρα με… σπρώξιμο για τη Μπάγερν Μονάχου! (video)

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε 3-1 τη Χόφενχαϊμ στην πρεμιέρα της Bundesliga, σε ένα ματς με πολλά γκολ και πολύ… VAR.

Πρεμιέρα με το δεξί έκανε στη φετινή Bundesliga η Μπάγερν Μονάχου, που νίκησε με 3-1τη Χόφενχαϊμ στην «Allianz Arena». Για να έρθει, βέβαια, αυτή η νίκη, χρειάστηκε ένα πέναλτι-δώρο του διαιτητή στους πρωταθλητές Γερμανίας (πτώση Ριμπερί σε… μαρκάρισμα του Νόρτβαϊτ) με το σκορ στο 1-1, χωρίς μάλιστα να κάνει χρήση του VAR. Αντίθετα, το χρησιμοποίησε για να διατάξει επανάληψη και αφού είχε σκοράρει ο Ρόμπεν στην επαναφορά, μετά την άστοχη εκτέλεση του Λεβαντόφσκι.

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ στο 23’. Ο Κίμιχ εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Μίλερ βρέθηκε στο κέντρο άμυνας της Χόφενχαϊμ και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Με αυτό το τέρμα, ο Γερμανός επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Μπουντεσλίγκα, που πετυχαίνει για τρίτη φορά το πρώτο γκολ της σεζόν, μετά το 2010 και το 2014. Οι άλλοι παίκτες που το είχαν πετύχει από δύο φορές ήταν ο Άτλι Έντβαλντσον (1980 και 1986) και ο Τίμο Κόνιετσκα (1963 και 1965).

Δέκα λεπτά αργότερα, η Χόφενχαϊμ έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Σουλτς βγήκε από τα αριστερά και έκανε τη σέντρα, αλλά ο Ζόελιντον από το ύψος του πέναλτι, πλάσαρε άτσαλα, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Το ματς «πήρε φωτιά» και στο 36’ η Μπάγερν έχασε με τη σειρά της μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Ο Κομάν, μετά από εντυπωσιακή ντρίπλα πάνω στον Φόγκτ, βρέθηκε απέναντι από τον Μπάουμαν, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός στάθηκε εξαιρετικά άτυχος, καθώς τραυματίστηκε μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Σουλτς και αποχώρησε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η σοβαρότητα της κατάστασης θα εκτιμηθεί τις επόμενες μέρες, αλλά, αν κρίνουμε από τις αντιδράσεις του, τα πράγματα δεν έδειξαν ιδιαίτερα καλά, καθώς ξέσπασε σε λυγμούς.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με την Μπάγερν να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ και τη Χόφενχαϊμ να προσπαθεί να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση. Στο 54’, ο Ρόμπεν έκανε την κλασσική κίνηση από δεξιά προς τα αριστερά και σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λεβαντόφσκι ήταν εύστοχος από κοντινή απόσταση, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, καθώς όταν έγινε παραλήπτης της μπάλας, ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 58’, μετά από κόντρα, η μπάλα έφτασε στον Σάλαϊ, ο οποίος «άδειασε» τον Μπόατενγκ και με διαγώνιο σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νόιερ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τη Χόφενχαϊμ και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Μετά την ισοφάριση, οι φιλοξενούμενοι «πατούσαν» καλύτερα στο γήπεδο, μην επιτρέποντας στους Βαυαρούς να φανούν απειλητικοί και μέχρι το 75’ η τελευταία ευκαιρία ήταν αυτή του Ρόμπεν.

Στο 82’ η Μπάγερν κέρδισε πέναλτι σε… πτώση του Ριμπερί από μαρκάρισμα του Νόρτβαϊτ, αλλά στο ριπλέι φάνηκε ότι ο Γάλλος έπεσε πάνω στον πεσμένο αντίπαλό του. Ο διαιτητής πήρε πάνω του την απόφαση, χωρίς να κάνει χρήση του VAR. Ο Μπάουμαν νίκησε τον Λεβαντόφσκι και στην επαναφορά ο Ρόμπεν σκόραρε, αλλά μετά από μερικά δευτερόλεπτα, ο ρέφερι με τη βοήθεια της τεχνολογίας έδωσε επανάληψη, καθώς ο Ολλανδός είχε μπει νωρίτερα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Πολωνός, ο οποίος αυτή τη φορά ευστόχησε και έκανε το 2-1.

Το VAR χρειάστηκε και στο 86’. Ο Γκορέτσκα σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο χέρι του Μίλερ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Ο διαιτητής, όμως, βλέποντας στο ριπλέι τη φάση, αποφάσισε να ακυρώσει το γκολ, παρότι φαίνεται πως δεν το βάζει ηθελημένα ο Γερμανός επιθετικός. Τελικά, το 3-1 έγινε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ρόμπεν. Μετά από πλάγιο του Κίμιχ και εκπληκτική μπαλιά του Μίλερ, ο Ολλανδός με κοντινό σουτ, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.