Σε κρίση η Μπάγερν: Χαστούκι και στο Βερολίνο (video)

Οι Βαυαροί γνώρισαν την πρώτη τους ήττα (2-0) και κινδυνεύουν να πέσουν από την κορυφή..

Η εντός έδρας ισοπαλία με την Άουγκσμπουργκ δεν ήταν μια κακή παρένθεση για την Μπάγερν. Οι Βαυαροί, πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση, έχασαν από την Χέρτα 2-0 στο Βερολίνο και κινδυνεύουν να χάσουν την 1η θέση μετά και το φινάλε της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Ισορροπημένο παιχνίδι στο ξεκίνημα με την ομάδα του Κόβατς να μην ανεβάζει στροφές αλλά και τους γηπεδούχους να περιμένουν και να μην ρισκάρουν. Στο 22’ ο ρέφερι έδειξε σωστά την «άσπρη βούλα» και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ιμπίσεβιτς, που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε από την άλλη γωνία τον Νόιερ ανοίγοντας το σκορ. Οι Βαυαροί προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ήταν αρκετά φλύαροι . Μάλιστα, τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα πριν το τέλος του ημιχρόνου όταν ο Ντούντα με κοντινή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0 (44’).

Την κατοχή της μπάλας αλλά και τον έλεγχο του παιχνιδιού είχε η Μπάγερν σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Πάντως, η Χέρτα δεν πανικοβλήθηκε και παρά την πίεση που δέχτηκε διατήρησε την συνοχή της στα μετόπισθεν. Παρά την επιμονή τους, οι παίκτες του Κόβατς έβλεπαν τις προσπάθειές τους να σταματούν είτε από τον εξαιρετικό Κραφτ είτε από τους συμπαίκτες του, που αμύνονταν αποτελεσματικά. Έτσι, το φινάλε του ματς βρήκε τους Βαυαρούς να φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι από την πρωτεύουσα για πρώτη φορά ύστερα από το 2009.