Σαν στο… σπίτι της η Μπάγερν Μονάχου(vid)

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας πέρασε με 3-0 από την έδρα της Στουτγάρδης και έκανε το δύο στα δύο στη φετινή Bundesliga.

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα και παίζοντας όσο χρειαζόταν, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Στουτγάρδης και έκανε το δύο στα δύο στη φετινή Bundesliga. Άλλωστε, στη «Mercedes Benz Arena», οι Βαυαροί αισθάνονται σαν στο… σπίτι τους, αφού με την αποψινή νίκη, μετρούν 11 νίκες στις 13 τελευταίες επισκέψεις τους, παραμένοντας αήττητοι από το 2007, έχοντας και δύο ισοπαλίες. Μετά το… φλύαρο πρώτο ημίωρο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και σκόραραν τρεις φορές με τους Γκορέτσκα (37’), Λεβαντόφσκι (62’) και Μίλερ (76’), φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση.

Η Μπάγερν Μονάχου είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Στουτγάρδης, με αποτέλεσμα να μην απειλεί τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Έτσι κύλησε το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, αλλά σταδιακά οι Βαυαροί ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 37’ άνοιξαν το σκορ. Ο Γκορέτσκα πήρε την ασίστ του Μίλερ και με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή, έκανε το 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας πραγματικός μονόλογος για τους φιλοξενούμενους, που έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 62’ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Γκορέτσα αυτή τη φορά έστρωσε τη μπάλα στον Λεβαντόφσκι, ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 0-2. Δεκατέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Πολωνού, να δώσει ασίστ με τακουνάκι στον Μίλερ, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ από το σημείο του πέναλτι, «έγραψε» το 0-3, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του.