Πρωταθλήτρια χειμώνα με ζόρι η Μπάγερν

Ρεκόρ ο Λεβαντόφσκι

Τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα εξασφάλισε στη Bundesliga η Μπάγερν Μονάχου. Σε ένα παιχνίδι, το οποίο έγινε με το χιόνι να πέφτει ασταμάτητα, η ταξιαρχία του Χάνσι Φλικ νίκησε δύσκολα με 2-1 τη Φράιμπουργκ (είχε δοκάρι το 91’) στην «Allianz Arena» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής και έφτασε τους 36 βαθμούς, 4 περισσότερους από τη Λειψία, μια στροφή πριν το φινάλε του πρώτου γύρου.

Από την άλλη, η αντίπαλός της, που έμεινε στην 8η θέση με 23, είδε να μπαίνει τέλος στο νικηφόρο σερί πέντε αγώνων και το αήττητο επτά αγωνιστικών.

Με το… καλημέρα, η Μπάγερν Μονάχου άνοιξε το σκορ με τον συνήθη ύποπτο, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός επιθετικός έκανε το 1-0 στο 7’με κοντινό σουτ μετά από ασίστ του Μίλερ, σπάζοντας παράλληλα ένα πολύ μεγάλο ρεκόρ. Ο «Λέβα» έφτασε τα 21 γκολ στο πρωτάθλημα μετά από 16 αγωνιστικές, ξεπερνώντας την επίδοση των 20 τερμάτων του μεγάλου Γκερντ Μίλερ από την σεζόν 1968-69. Οι Βαυαροί είχαν κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν τα κατάφεραν. Το πλέον αξιοσημείωτο στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια ήταν στο 28’ ο τραυματισμός του Γκνάμπρι στο δεξί πόδι και η αντικατάστασή του με τον Σανέ.

Οι παίκτες του Χάνσι Φλικ μπήκαν στο δεύτερο μέρος με ξεκάθαρη διάθεση να «καθαρίσουν τη μπουγάδα» και στο 59’ ο Λεβαντόφσκι είχε πλασέ στο οριζόντιο δοκάρι της Φράιμπουργκ. Και τέσσερα λεπτά αργότερα το πλήρωσαν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι και ο Πέτερσεν στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, ισοφάρισε σε 1-1, «καρφώνοντας» την πρώην ομάδα του. Αυτό ήταν το 28ο τέρμα που πέτυχε μπαίνοντας ως αλλαγή σε κάποιο παιχνίδι.

Η χαρά, όμως, κράτησε μόνο 12 λεπτά. Στο 74’ μετά από ασίστ του Σανέ, ο Μίλερ με γυριστό σουτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Μπάγερν. Λεβαντόφσκι και Σανέ είχε καλές ευκαιρίες να τριπλασιάσουν τα τέρματα των Βαυαρών, αλλά η μεγαλύτερη ανήκε στη Φράιμπουργκ, η οποία στο 91’ είχε σουτ του Πέτερσεν, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Νόιερ. Η Μπάγερν γλίτωσε από του χάρου τα δόντια και έστω κι έτσι, έφτασε στην επικράτηση με σκορ 2-1.