Πρεμιέρα με γκέλα για την Μπάγερν

Με ισοπαλία, 1-1 κόντρα στην Γκλάντμπαχ, ξεκίνησε τη σεζόν η Μπάγερν Μονάχου

Η Γκλάντμπαχ δυσκόλευσε για μία ακόμη χρονιά την Μπάγερν Μονάχου, υποχρεώνοντάς τη σε ισοπαλία, 1-1, στην πρεμιέρα της Bundesliga.

Τα «πουλάρια» μπήκαν καλύτερα και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 10ο λεπτό. Μετά από λάθος του Ντέιβις, ο Πλεά βγήκε απέναντι στον Νόιερ εκμεταλλευόμενος την κακή αντίδραση του Ουπαμεκανό, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της σεζόν 2021/22 στην Bundesliga.

Οι Βαυαροί αναγκάστηκαν να πιέσουν και έφτασαν στο 1-1 στο 42ο λεπτό. Σκόρερ ο... συνήθης ύποπτος Λεβαντόφσκι, που σκόραρε με πολύ ωραία προσπάθεια μετά από κόρνερ του Κίμιχ.

Η rekordmeister είχε τα ηνία στο δεύτερο μέρος αλλά η αστοχία και τρομερός Ζόμερ διατηρούσαν το ισόπαλο σκορ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν... θάρρος στο τελευταίο 20λεπτο και να απειλούν σε ορισμένες περιπτώσεις την εστία των πρωταθλητών – ανεπιτυχώς.

Μία πτώση του Τουράμ σε μαρκάρισμα του Ουπαμεκανό στο 81' έφερε φωνές για πέναλτι από πλευράς Γκλάντμπαχ, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν συγκινήθηκε, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.