Μπουντελίσγκα: Επιστροφή με γκολ για τον Δώνη

Σκόραρε και χάρισε τη νίκη στη Στουτγάρδη στο παιχνίδι με την Άουγκσμπουργκ

Αγχώθηκε αλλά κέρδισε η Μπάγερν Μονάχου στην έδρα της Βέρντερ με 2-1, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Γκνάρμπι που πέτυχε και τα δύο γκολ για τους Βαυαρούς.

Ήρωας Δώνης για τη Στουργάρδη, με τον Έλληνα διεθνή να επιστρέφει από τον τραυματισμό μετά από δύο μήνες απουσίας και να σκοράρει το γκολ της νίκης για την ομάδα του κόντρα στην Άουγκσμπουργκ. Συνεχίζει μόνη πρώτη η Ντόρτμουντ, η οποία νίκησε εύκολα με 2-0 τη Φράιμπουργκ.

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του «Βεζερστάντιον» και απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Παβλένκα στο 7’, με τον Λεβαντόφσκι να σουτάρει μέσα από το σημείο του πέναλτι και τον γκολκίπερ της Βέρντερ να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Τελικά η υπεροχή της Μπάγερν μετουσιώθηκε σε γκολ στο 20’, όταν ο Κίμιχ βρήκε με ιδανική πάσα τον Γκνάρμπι και εκείνος δεν αστόχησε στο τετ-α-τετ με τον Παβλένκα και «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του (φόρεσε τη φανέλα της Βέρντερ τη σεζόν 2016-17) κάνοντας το 1-0. Η Μπάγερν συνέχισε να πιέζει, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, αλλά η Βέρντερ ήταν εκείνη που κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Κρούζε να κάνει ωραία σέντρα από τα αριστερά και τον Οζάκο να προλαβαίνει την έξοδο του Νόιερ και να σκοράρει με κεφαλιά για το 1-1, προκαλώντας τον έντονο εκνευρισμό του Κόβατς στον πάγκο.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να βάλουν το γκολ που θα τους έδινε εκ νέου το προβάδισμα και το κατάφεραν στο 50’,με τον Μίλερ να κάνει ωραία κούρσα και πάσα στη μικρή περιοχή της Βέρντερ, με τον Γκνάρμπι να σκοράρει από κοντά το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι. Στη συνέχεια, η Μπάγερν διατηρούσε τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 77’, όταν ο Κρούζε σούταρε από πλάγια θέση και ο Νόιερ έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν ξανά και έτσι το1-2 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Μοϊσάντερ να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με πρωταγωνιστή τον Τάσο Δώνη, ο οποίος επέστρεψε δύο μήνες μετά τον τραυματισμό του και σκόραρε το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού, χαρίζοντας μία νίκη τεράστιας σημασίας στην ομάδα του, η Στουτγάρδη νίκησε στην έδρα της με 1-0 την Άουγκσμπουργκ και ανέβηκε για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού! Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν την κατοχή, η Στουτγάρδη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 37’, όταν ο Μπεκ βρήκε με ωραία πάσα τον Δώνη στο όριο της μεγάλης περιοχής και ο διεθνής Έλληνας επιθετικός πλάσαρε ιδανικά στην κίνηση για το 1-0! Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος τίποτα δεν άλλαξε και έτσι η Στουτγάρδη πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.
Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Bundesliga η πρωτοπόρος Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία επιβλήθηκε με 2-0 της Φράιμπουργκ στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ». Οι Βεστφαλοί ήταν ανώτεροι από την αντίπαλό τους καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και παρότι δεν έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-0 ανεβάζοντας τη διαφορά στο +6 από τη δεύτερη Γκλάντμπαχ και παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος. Στο 40’ ο Ρόις εκτέλεσε εύστοχα ένα πέναλτι που κέρδισε ο Σάντσο, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλκάθερ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μία πάρε-βάλε πάσα του Πίστσεκ.

Επιστροφή στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές για τη Χέρτα Βερολίνου, η οποία επιβλήθηκε εκτός έδρας του Αννόβερου με 2-0, χάρη στα γκολ των Τουρανίγκα στο 44’ και Ιμπίσεβιτς στο 73’, αμφότερα με όμορφες κεφαλιές.