Μπάγιερν – Χέρτα 2-2: Ο Λεβαντόφκσι δεν της… «έφτανε» (vid)

Ο Πολωνός πέτυχε δυο τέρματα όμως οι Βαυαροί έχασαν τους πρώτους πόντους τους

Με απώλειες ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα η Μπάγιερν, αφού στη πρεμιέρα της Bundesliga εξήλθε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας κόντρα στη Χέρτα.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς, που μετρούσε ως σήμερα 10 νίκες και μια ισοπαλία σε 11 πρεμιέρες της σαν πρωταθλήτρια, απώλεσε έτσι με το… καλημέρα τους δύο πρώτους της βαθμούς, την ώρα που ο αντίπαλός της στο πρώτο ματς του Άντε Κόβιτς στον πάγκο μπορεί να αισθάνεται απόλυτα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα!

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν δυνατά, πίεσαν ασφυκτικά τον αντίπαλό τους από νωρίς και είχαν την πλήρη κυριαρχία στο πρώτο μισάωρο. Μάλιστα, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να πάρουν και το προβάδισμα, στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης…

Με τον Κίμιχ να έχει πολύ χώρο μπροστά του στα αριστερά, να κάνει το σπριντ, προτού βγάλει τη μπάλα στην δεξιά πλευρά και το ύψος του πέναλτι για τον επερχόμενο Γκνάμπρι, ο οποίος ακολούθως έκανε τη σέντρα, με τον Λεβαντόφσκι να στέλνει με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα του Γιάρσταϊν σκοράροντας για πέμπτη σερί σεζόν στην πρεμιέρα της Bundesliga!

Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι «πρωτευουσιάνοι» κατάφεραν με δύο ευκαιρίες να πετύχουν δύο γκολ και μάλιστα μέσα σε διάστημα τριών λεπτών, παγώνοντας την «Αλιάντς Αρένα». Με τον Λουκεμπάκιο να σκοράρει με κόντρα και τη βοήθεια της… πλάτης του Ιμπίσεβιτς, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 36’.

Και τον Γκρούγιτς να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας της Μπάγερν αλλά και τη σύγκρουση του με τον Παβάρ, που προηγήθηκε και να νικάει στο τετ α τετ τον Νόιερ, κάνοντας το 1-2 στο 39’!

Οι νταμπλούχοι Γερμανίας ζήτησαν, σωστά, πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, όταν ο Σταρκ έσπρωξε ξεκάθαρα τον Κομάν, με τον διαιτητή Όσμερς να μην το καταλογίζει ωστόσο.

Στην επανάληψη, η Μπάγερν μπήκε και πάλι αποφασισμένη και το 2-2… μύριζε στον αέρα. Οι παίκτες της έβγαιναν πρώτοι στη μπάλα, έπαιζαν γρήγορα και με πρωταγωνιστές τους Γκνάμπρι και Κομάν, έχασε τις ευκαιρίες να ισοφαρίσει πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Η οποία, πάντως, ήρθε στο 60ο λεπτό, καθώς τρία λεπτά νωρίτερα ο Γκρούγιτς έσπρωξε τον Λεβαντόφσκι με τον ώμο του, ο Όσμερς έκανε χρήση του VAR, υπέδειξε την παράβαση και ο Πολωνός με εύστοχο χτύπημα από την άσπρη βούλα σκόραρε για δεύτερη φορά μέσα στην βραδιά για του γηπεδούχους!

Η Χέρτα προσπάθησε να «παγώσει» το ρυθμό στη συνέχεια, έκανε και δύο αλλαγές μέσα σε ένα πεντάλεπτο, μέχρι το 70’, είδε τους Τολισό και Γκνάμπρι να αστοχούν σε καλές ευκαιρίες κι αφού κατάφερε να αντέξει στην πίεση έφυγε από το Μόναχο με τον ένα βαθμό στις αποσκευές της.