Μπάγερν-Ντόρτμουντ 5-0: Ντέρμπι; Ε όχι δα!(vid)

Τέσσερις νίκες και γκολ 20-2 στα τελευταία τέσσερα μεταξύ τους στο Μόναχο

Χαρακτηρίστηκε ως ο τελικός του φετινού πρωταθλήματος...

Για πολλούς ήταν και το απόλυτο crash-test για την Ντόρτμουντ για το αν αξίζει τον τίτλο, αλλά η Μπάγερν Μονάχου έδωσε ένα καλό μάθημα τόσο στους Βεστφαλούς, όσο και σε όλη την ποδοσφαιρική Γερμανία για το ποιος είναι το πραγματικό αφεντικό!

Με ένα ημίχρονο ισοπεδωτικού ποδοσφαίρου, που έκανε την Ντόρτμουντ να δείχνει μικρή ομάδα, οι Βαυαροί επικράτησαν 5-0, πάτησαν στην κορυφή του πρωταθλήματος και ανεξάρτητα από την τελική έκβαση του φετινού «μαραθωνίου» έχουν στείλει το δικό τους μήνυμα για το ποια είναι η καλύτερη ομάδα.

Από την πλευρά της η Ντόρτμουντ δεν μπορούσε να ζητήσει τίποτα από το αποψινό ματς, παρά το γεγονός ότι η πρώτη φάση του αγώνα που ήταν και η μοναδική της στο παιχνίδι, άνηκε στην ίδια και μόλις στο 6'. Ο Νταχούντ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στη μεγάλη περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι, με τον Νόιερ απλά να κοιτάει όρθιος την μπάλα.

Από εκεί και μετά άρχισε το σόου για την ομάδα του Νίκο Κόβατς...

Στο 10’ ο Χούμελς με κεφαλιά από κόρνερ του Τιάγκο Αλκάνταρα άνοιξε το σκορ, αφού νίκησε τους πάντες στον αέρα, ενώ στο 17’ ο Λεβαντόφσκι είχε «ευχαριστώ» στο λάθος του Ζακαντού και αφού πέρασε τον Μπέρκι διαμόρφωσε το 2-0.

Οι Βαυαροί συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες όσο η ώρα περνούσε, η Ντόρτμουντ αισθανόταν πάρα πολύ τυχερή για την έκταση του σκορ, αλλά η Μπάγερν δεν ήθελε απλά να νικήσει, αλλά να κατατροπώσει τους Βεστφαλούς και αυτό έκανε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημίχρονο.

Στο 41’ ο Χάβι Μαρτίνεθ με εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή έπειτα από φάση διαρκείας έκανε το 3-0, ενώ στο 43’ ο Γκνάμπρι με κεφαλιά από σέντρα του Μίλερ έκανε το 4-0, ολοκληρώνοντας το «μαρτύριο» των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σε ρυθμό προπόνησης για την Μπάγερν Μονάχου, από την άλλη η Ντόρτμουντ ήθελε απλά να μην δεχθεί άλλα γκολ, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι άφησαν ένα τελευταίο «δώρο» για τους οπαδούς τους.

Ο Λεβαντόφσκι πέτυχε το δεύτερο του γκολ στο 89’ έπειτα από ασίστ του Γκνάμπρι και διαμόρφωσε το 5-0.