Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 3-1: Την γκρέμισε! (vid)

Στον πάγκο ο Σάλαι, μπήκε αλλαγή

Μεγάλη νίκη πήρε η Φράιμπουργκ για την ένατη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα με 3-1 επί της δεύτερης στη βαθμολογία Γκλάντμπαχ. Στους 12 βαθμούς η Φράιμπουργκ, στους 17 έμεινε η Γκλάντμπαχ.

Η Μπορούσια πήγε στο «Schwarzwald Stadion» με φόρα και καλή ψυχολογία αλλά όλα στράβωσαν από το πρώτο λεπτό όταν ο Βάλτσμιτ κέρδισε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Πέτερσεν. Αρκετά νωρίς βέβαια τα «Πουλάρια» αντέδρασαν και με τον ίδιο τρόπο μάλιστα, πέναλτι του Αζάρ, ισοφάρισαν.

Δεν ήταν όμως η μέρα τους, αφού στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Βάλτσμιτ έκανε το 2-1 και στη συνέχεια δεν μπόρεσαν ποτέ να αντιδράσουν. Μάλιστα στο φινάλε, από ένα λάθος του Ζόμερ είδαν την μπάλα να καταλήγει για τρίτη φορά στα δίκτυά τους.

Ο Ρόλαντ Σάλαι έπαιξε σαν αλλαγή στο παιχνίδι από το 70ο λεπτό και βοήθησε την ομάδα του με ατομικές ενέργειες που έφεραν φάουλ και ανακατωσούρα στην αντίπαλη άμυνα. Είχε και μια καλή ευκαιρία για να σκοράρει.

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: Τελευταία Ενημέρωση