Έσβησε την πεντάρα με… πεντάρα η Μπάγερν, από κοντά η Ντόρτμουντ

Καθάρισε η Ντόρτμουντ, στο… κυνήγι και η Φράιμπουργκ.

Πληγώθηκε ο εγωισμός της και… ξέσπασε! Λίγες ημέρες μετά τον διασυρμό με 5-0 από την Γκλάντμπαχ και τον αποκλεισμό από το Κύπελλο, η Μπάγερν Μονάχου απάντησε με… πεντάρα στο πρωτάθλημα, περνώντας με το εμφατικό 5-2 από την έδρα της Ουνιόν Βερολίνου.

Ο Λεβαντόφσκι συνέχισε το… βιολί του σκοράροντας δις στα πρώτα 23 λεπτά για το 2-0, με τον Σανέ στο 34’ να δίνει αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Η Ουνιόν μείωσε πριν το ημίχρονο με τον Γκίσελμαν, με τον Κομάν στο 60’ να επαναφέρει τη διαφορά των τριών τερμάτων.

Ο Ράιερσον πέντε λεπτά αργότερα μείωσε εκ νέου για τους γηπεδούχους, όμως ο Μίλερ το 79’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.

Ακόμη μία νίκη για την Ντόρτμουντ, που επικράτησε 2-0 της Κολωνίας και βρέθηκε στο -1 από την κορυφή. Ο Τόργκαν Αζάρ στο 40’ άνοιξε τον δρόμο για την Μπορούσια, με τον Τίτζες στο 63’ να κλειδώνει το τρίποντο.

Μεγάλη νίκη στην έδρα της Λεβερκούζεν για την Βόλφσμπουργκ με 2-0, ενώ η Φράιμπουργκ επικράτησε 3-1 της Γκρόιτερ Φιρτ, ανέβηκε τρίτη και συνεχίζει σε απόσταση βολής από την πρωτοπόρο Μπάγερν.