Έριξε πέντε και πάτησε κορυφή η Μπάγιερν (vid)

Οι Βαυαροί εκμεταλλεύτηκαν τις απώλειες της Ντόρντμουντ

Νίκη η οποία την ανεβάζει στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα πέτυχε η Μπάγιερν Μονάχου και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Οι Βαυαροί επικράτησαν 5-1 εκτός έδρας της Γκλάνμπαχ κι έτσι, μετά την λευκή ισοπαλία της Ντόρντμουντ με την Νυρεμβέργη, έφτασε τους 54 βαθμούς και την 1η θέση. Τα γκολ για την ομάδα του Μονάχου πέτυχαν Μαρτίνες (2΄), Μίλερ (11΄), Λεβαντόφσκι (47΄, 91΄) και Γνάμπρι (75΄), ενώ για την Γκλάντμπαχ μείωσε στο 37ο λεπτό σε 2-1 ο Στιντλ.

Η Μπάγερν Μονάχου… ξετύλιξε το νέο δώρο της Μπορούσια Ντόρτμουντ και περνώντας με το εντυπωσιακό 5-1 από το «Μπορούσια Παρκ» σε βάρος της Γκλάντμπαχ, την έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας της Bundesliga, μετά από 24 αγωνιστικές. Η ομάδα του Νίκο Κόβατς με έξι νίκες στα επτά παιχνίδια του δεύτερου γύρου κάλυψε ήδη τη διαφορά εννιά βαθμών από το τέλος του πρώτου γύρου και με την ψυχολογία υπέρ της, είναι πλέον το φαβορί για την κατάκτηση και της φετινής «σαλατιέρας».

Οι Βαυαροί, με το τέταρτο γκολ που σημείωσε ο Σερζ Γκνάμπρι, έφτασαν τα 4.000 στο πρωτάθλημα, ενώ για μια ακόμη φορά επιβεβαιώθηκε η παράδοση που τους θέλει να μην χάνουν όταν σκοράρει ο Τόμας Μίλερ. Ο Γερμανός σκόραρε για πρώτη φορά μετά τη 12η (!) αγωνιστική και 767 «στείρα» λεπτά και η Μπάγερν έφτασε τις 81 νίκες, ενώ έχει και 4 ισοπαλίες. Από την πλευρά της, η Γκλάντμπαχ έφτασε τις τρεις ήττες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια και μετά τη νίκη της Λειψίας, έπεσε στην τέταρτη θέση.

Η Μπάγερν μπήκε… φορτσάτη και μόλις στο 2’ προηγήθηκε με κεφαλιά του Μαρτίνες μετά από κόρνερ του Χάμες. Ο διαιτητής μέτρησε το γκολ, κάνοντας χρήση του VAR, ωστόσο, φαίνεται να υπάρχει υποψία επιθετικού φάουλ, αφού ο Ισπανός έσπρωξε αντίπαλο για να πάρει καλύτερη θέση. Εννιά λεπτά αργότερα, οι Βαυαροί διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Γκνάμπρι έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μίλερ έκανε το πλασέ, που απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στην επαναφορά την έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 0-2.

Στο 30’ και στο 33’ ο Γκνάμπρι έχασε τεράστιες ευκαιρίες για το 0-3 και η ομάδα του το «πλήρωσε» τέσσερα λεπτά αργότερα. Στο 37’, η Μπορούσια εκδήλωσε μια ωραία επίθεση και μετά από κάθετη του Αζάρ, ο Στιντλ με άψογο κοντρόλ και σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Νόιερ και έκανε το 1-2. Στο 40’ ήταν η σειρά του Λεβαντόφσκι να νικηθεί από τον Σόμερ και το ημίχρονο έκλεισε με τους Βαυαρούς να προηγούνται δικαίως, αλλά με μικρό υπέρ τους σκορ σε σχέση με τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47’, η Μπάγερν πήρε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν μετά από εξαιρετική πάσα του Τιάγκο, ο Λεβαντόφσκι κατέβασε σαν… χορευτής τη μπάλα και με δυνατό σουτ έκανε το 1-3. Μετά το τρίτο γκολ, οι Βαυαροί… κατέβασαν ταχύτητα, ωστόσο, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους, πλην μιας φοράς με τον Αζάρ στο 63’. Όμως, δώδεκα λεπτά αργότερα, η Μπάγερν έφτασε και στην επίτευξη τέταρτου τέρματος, αυτή τη φορά με τον Γκνάμπρι, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ, μετά τη διπλή χαμένη ευκαιρία του Λεβαντόφσκι. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, ωστόσο, η Μπάγερν πέτυχε και πέμπτο γκολ με τον Λεβαντόφσκι, που ευστόχησε από την «άσπρη βούλα», γράφοντας το τελικό 1-5.