Επιστροφή στις νίκες με «τεσσάρα» και χατ-τρικ Λεβαντόφσκι για την Μπάγερν!

Επιστροφή στις νίκες για την Μπάγερν

Με πέντε αναμετρήσεις «άνοιξε η αυλαία» του Σαββάτου για την Bundesliga και τη 19η αγωνιστική της!

Με εντυπωσιακή «τεσσάρα» επέστρεψε στις νίκες η Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας με το εμφατικό 4-0 στην έδρα της Κολωνίας και αφήνοντας έτσι πίσω της την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από την Γκλάντμπαχ. Οι Βαυαροί είχαν για ακόμα μια φορά πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος έκανε χατ-τρικ (στο 9',το 62' και το 74' τα γκολ του) φτάνοντας τα 300 γκολ με τη φανέλα της Μπάγερν στην κορυφαία κατηγορία της Γερμανίας! Κυρίαρχοι καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι σκόραραν από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και αύξησαν στους 6 βαθμούς τη διαφορά τους από τη 2η Ντόρτμουντ. Ακυρώθηκε γκολ της Κολωνίας από το VAR λόγω οφσάιντ στο 31'.

Η Λειψία δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά έφυγε με το διπλό από την έδρα της Στουτγκάρδης, φτάνοντας τους 28 βαθμούς και ανεβαίνοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας. Ο Αντρέ Σίλβα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με πέναλτι στο 11', με τον Ενκουνκού να διαμορφώνει το τελικό 0-2 στο 70'.

Συνέχεια στην εντυπωσιακή φετινή της πορεία έδωσε η Ουνιόν Βερολίνου, επικράτησε με 2-1 στην πρωτεύουσα της Χοφενχάιμ, την οποία έπιασε στους 31 βαθμούς και την τρίτη θέση. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Μπάουμγκαρτλ στο 16', ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα με τον Βογκλσάμερ, ολοκληρώνοντας την ανατροπή με γκολ του Πρέμελ στο 73'!

Σημαντικό τρίποντο πήρε και η Μάιντζ, επικρατώντας δύσκολα εντός έδρας με 1-0 της Μπόχουμ. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα στο 32' όταν ο Πόλτερ αστόχησε σε πέναλτι, με την Μάιντζ να σκοράρει το νικητήριο γκολ στο 48' με τον κεντρικό της αμυντικό Στ. Ζούστ.

Τέλος, στο... μηδέν κόλλησαν Βόλφσμπουργκ και Χέρτα Βερολίνου, σε ένα ματς χωρίς πολλές καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Μετά το τελικό 0-0 αμφότερες έμειναν στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα.

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: Τελευταία Ενημέρωση