Αυτή τη φορά δεν είχε... κάζο, αλλά «τεσσάρα» για την Μπάγερν!

Σοβαρεύτηκε και διέλυσε την Γκλάντμπαχ η Ντορτμουντ

Επιστροφές στις νίκες για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία δεν υπέστη ακόμα ένα κάζο! Οι Βαυαροί εάν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ φιλοξενώντας την ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga, εντέλει την... κέρασαν τεσσάρα (4-1), αντιδρώντας έτσι από την ήττα-σοκ (4-2) από την Μπόχουμ. Ταυτόχρονα, ανέβηκαν στο +9 από τη 2η -αλλά και με αγώνα λιγότερο- Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν την «Αλιάνζ Αρίνα» στο 42', με τον Χργκότα να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε στο τείχος. Να σημειωθεί ότι αμφότερες οι ομάδες προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή στα μέσα του πρώτου μέρους, λόγω των τραυματισμών που υπέστησαν οι Ντούντζιακ και Τολισό.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας αναγκάστηκαν να ανεβάσουν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, ευτυχώντας να βρουν γρήγορο γκολ, εκείνο της ισοφάρισης (1-1), με το κοντινό τελείωμα του Λεβαντόφσκι στο 47'. Η ολική ανατροπή για τους Βαυαρούς ήρθε στο 61', με τον Γκρίσμπεκ να τους κάνει τη... χάρη στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Δύο ακόμα γκολ, με τους Λεβαντόφσκι (82') και Τσούπο-Μότινγκ (90'+1'), έδωσαν διαστάσεις... θριάμβου στη νίκη της Μπάγερν.

Σοβαρεύτηκε και διέλυσε την Γκλάντμπαχ η Ντόρτμουντ

Μπορεί μέσα στην εβδομάδα να έχασε από τη Ρέιντζερς με απογοητευτική εμφάνιση, όμως η Ντόρτμουντ εμφανίστηκε αποφασισμένη να μην ξαναπέσει σε γκέλα, σοβαρεύτηκε και ισοπέδωσε εντός έδρας την Γκλάντμπαχ (6-0), για την 23η αγωνιστική της Bundesliga.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στον κυνήγι της Μπάγερν Μονάχου με έξι λιγότερους βαθμούς στη δεύτερη θέση, ενώ από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 26 βαθμούς και αρχίζουν να ανησυχούν κάπως. Όσον αφορά τα γκολ, ο Ρόις άνοιξε το σκορ στο 26', ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Ντόνιελ Μάλεν έκανε το 2-0. Ένα ξέσπασμα από το 70' και για δέκα λεπτά ήταν αρκετό για να διαμορφωθεί το 5-0 τα τέρματα των Βολφ, Μοκοκό και Ρόις, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τσαν έγραψε το 6-0.

Το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή, 18/02
Μάιντς-Μπάγερ Λεβερκούζεν 3-2 (57' Μαρτίν, 84' Μποέτιους, 88' Ίνγκβαρτσεν - 35' Σικ, 74' Αλάριο)

Σάββατο, 19/02
Βόλφσμπουργκ-Χόφενχαϊμ 1-2 (36' Βιντ - 74' Μπρουν Λάρσεν, 78' Κράμαριτς)
Στουτγκάρδη-Μπόχουμ 1-1 (56' αυτ. Κότσαπ - 90'+4' πεν. Λέβεν)
Άουγκσμπουργκ-Φράιμπουργκ 1-2 (16' Γκρέγκοριτς - 4' Πέντερσεν, 26' Σλότερμπεκ)
Αρμίνια Μπίλεφελντ-Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (53' Οκουγκάβα)
Κολωνία-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-0 (84' Μοντέστ)

Κυριακή, 20/02
Μπάγερν Μονάχου-Γκρόιτερ Φιρτ 4-1 (47', 82' Λεβαντόφσκι, 61' αυτ. Γκρίσμπεκ, 90'+1' Τσούπο-Μότινγκ - 42' Χργκότα)
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Γκλάντμπαχ 6-0 (26', 81' Ρόις, 32' Μάλεν, 70' Βολφ, 74' Μουκοκό, 90'+1 πεν. Τσαν)
Χέρτα Βερολίνου-Λειψία 1-5 (48' Γιόβετιτς / 20' Χένρικς, 64' πεν., 67' Ενκουνκού, 74' Όλμο, 81' Χαϊντάρα)