Με την... υπογραφή Κρούζε το «διπλό» της Ουνιόν! (vid)

Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι, με αρκετές φάσεις για γκολ, η Ουνιόν Βερολίνου νίκησε εκτός έδρας την Χόφενχαίμ με 3-1, στο τελευταίο χρονικά ματς της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν… παραδόξως στείρο. Και γράφουμε παραδόξως καθώς οι γηπεδούχοι είχαν την δυνατότητα να προηγηθούν στο 15’, με τον Κνόχε να σώζει πάνω στη γραμμή το σουτ του Νταμπούρ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση σκόραραν αλλά το τέρμα ορθώς ακυρώθηκε για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Παράλληλα, οι «σιδερένιοι» έχασαν επίσης μεγάλη ευκαιρία στο 21ο λεπτό με τον Αβονιγί και είδαν τον Μπάουμαν να λέει «όχι» στην πολύ καλή κεφαλιά «ψαράκι» του Γκρίσμπεκ, στο 40ο λεπτό του αγώνα.

Ωστόσο, στην επανάληψη… έβρεξε γκολ, καθώς σημειώθηκαν συνολικά τέσσερα! Ο Κρούζε έβαλε την Ουνιόν μπροστά στο σκορ, με το 15ο εύστοχο χτύπημα πέναλτι σε ισάριθμες εκτελέσεις μετά από ανατροπή του Γκρίσμπεκ από τον Σκοβ, που σήμανε και την απευθείας αποβολή με κόκκινη κάρτα του δεύτερου, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα κι ενώ είχε μπει αλλαγή στο ματς στο 34’!

Η Χόφενχαϊμ δυσκολεύθηκε φυσιολογικά στην συνέχεια, ωστόσο κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με το δυνατό σουτ του Νταμπούρ από τα δέκα μέτρα, στο 80ο λεπτό!

Όμως, υπολόγιζε χωρίς τον Κρούζε, με τον έμπειρο Γερμανό επιθετικό να «σερβίρει» το 1-2 στον Πογιάνπαλο, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε οκτώ λεπτά αργότερα, έστω και με την… πολύτιμη συνεισφορά του Μπάουμαν.

Μάλιστα, ο Φινλανδός, που έφτασε τα εννιά τέρματα στη Bundesliga μπαίνοντας ως αλλαγή, είχε και δοκάρι στο 88’, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κρούζε έδωσε την ασίστ στον Τόιχερτ, που είχε επίσης μπει σαν αλλαγή στο ματς για τους φιλοξενούμενους, για να έρθει έτσι το τελικό 1-3!

Αποτέλεσμα που σήμανε την τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη για την Χόφενχαϊμ και παράλληλα διεύρυνε το αήττητο σερί της Ουνιόν στα πέντε παιχνίδια…