Μάιντζ-Λεβερκούζεν 1-5: Ανάκαμψη επίπεδου...ευρωπαϊκού(vid)

Επί Πίτερ Μποζ, οι «ασπιρίνες» άλλαξαν την εικόνα τους

Αρέσει η Μπάγερ Λεβερκούζεν με τον Πίτερ Μπος στον πάγκο της.

Μία εβδομάδα μετά τη νίκη της επί της Μπάγερν Μονάχου, οι «ασπιρίνες» διέλυσαν εκτός έδρας της Μάιντς και έδειξαν άμεση αντίδραση μετά τον αποκλεισμό τους στο Κύπελλο από τη Χάιντενχαϊμ.

Μόλις στο 5’ άνοιξε το σκορ ο Γουέντελ, με τη Μάιντς να απαντά άμεσα αφού στο 9’ ο Κουάισον έφερε το παιχνίδι σε πλήρη ισορροπία με το 1-1, δείχνοντας ότι μπορεί να σταθεί ευθέως ανταγωνιστική στην αναμέτρηση.

Βέβαια, αυτό όχι μόνο δεν αποδείχθηκε, αλλά η Λεβερκούζεν μετέτρεψε σε πάρτι το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς στο 19’ ο Χάβερτζ έβαλε τους φιλοξενούμενους και πάλι μπροστά στο σκορ, ενώ ο Μπραντ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού έκανε το 1-3. Το... κερασάκι για το 45λεπτο έβαλε ο Μπελαράμπι, αφού στο 43’ διαμόρφωσε το 1-4.

Το τελικό σκορ έγραψε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Μπραντ στο 64’, έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια που ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο ο επιθετικός της Μπάγερ.