Μάιντς και Κολωνία επιβεβαίωσαν την… φόρμα τους

Το ισόπαλο 1-1 διεύρυνε σε πέντε ματς το αήττητο σερί της πρώτης και το μη νικηφόρο της δεύτερης

Μάιντς και Κολωνία ήρθαν ισόπαλες, με σκορ 1-1, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής στην φετινή Bundesliga.

Οι «τράγοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο ενώ είχαν τρεις καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, με τον Ντούντα να αστοχεί αμαρκάριστος στο 20’, την κεφαλιά του Κίλιαν στο ημίωρο να περνάει ελάχιστα άουτ και τον Μοντέστ να μην μπορεί να νικήσει τον Τσέντνερ στο 35ο λεπτό.

Ωστόσο, ήταν οι γηπεδούχοι -που προέρχονταν από ένα σερί τεσσάρων παιχνιδιών χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα- εκείνοι που κατάφεραν να προηγηθούν σε ένα κομβικό σημείο.

Όταν ο Μπούρκαρντ με δυνατό σουτ με το δεξί σκόραρε σε τέταρτο παιχνίδι πρωταθλήματος από τα τελευταία πέντε της ομάδας του, κάνοντας το 1-0 στο 41’!

Η… αποκατάσταση της τάξης ήρθε άμεσα στην επανάληψη, όμως. Με την Κολωνία να φτάνει στην ισοφάριση στο 47ο λεπτό, χάρη στην κεφαλιά του Ετσκάν που έκανε… σεφτέ στην Bundesliga!

Στην συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε, οι φάσεις ελαχιστοποιήθηκαν, αλλά ακόμα κι έτσι η Μάιντς είχε την ευκαιρία να «κλέψει» το «τρίποντο»…
Με τον σκόρερ Μπούρκαρντ να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Κίλιαν να κάνει τάκλιν… αυτοθυσίας, σώζοντας την εστία του Χορν από βέβαιη παραβίαση, στο 88’.