Λειψία για «σεντόνι», Σάλκε για... κλάματα!

Τα αποτελέσματα της ημέρας

Βίοι αντίθετοι για Σάλκε και Λειψία, με την δεύτερη να επικρατεί με 1-0, στο σπουδαιότερο μεσημεριανό ματς της 26ης αγωνιστικής στη Bundesliga. Μετά από πέντε ματς… ανομβρίας, ο Βέρνερ επέστρεψε στο σκοράρισμα και μετουσίωσε σε γκολ την πρώτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων, μόλις στο 14’. Με τον Πούλσεν να μην μπορεί να… μιμηθεί τον συμπαίκτη του, στο 37’.

Οι «κένιγκσμπλαου» είχαν μεν βελτιωμένη εικόνα, στο ντεμπούτο του Χουμπ Στέφενς στον πάγκο τους. δεν κατάφεραν ωστόσο να την μετουσιώσουν και σε ένα θετικό αποτέλεσμα. Με τον Μπουργκστάλερ να χάνει την καλύτερη τους ευκαιρία για το 1-1, στο 88ο λεπτό…

Έτσι, η μεν Σάλκε έμεινε στην 15η θέση της βαθμολογίας, απέχοντας πλέον μόνο τρεις πόντους από τη θέση του μπαράζ και την Στουτγκάρδη. Την ίδια ώρα που η Λειψία εκμεταλλεύθηκε τη χθεσινή γκέλα της Γκλάντμπαχ και την προσπέρασε, ανεβαίνοντας τρίτη και βλέπει το Champions League να πλησιάζει.

Η Βόλφσμπουργκ διέλυσε τη Φορτούνα Ντίσελντορφ, όπως μαρτυράει και το τελικό 5-2 υπέρ της, πετυχαίνοντας τρία γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στην επανάληψη. Η νεοφώτιστη ομάδα προηγήθηκε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με ωραίο απευθείας φάουλ του Αιχάν, ενώ στο επόμενο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, με τον Χένιγκς.

Ωστόσο, οι «λύκοι» έφτασαν άμεσα στην ισοφάριση, για να αναλάβει στη συνέχεια… δράση ο Βέγκχορστ, με τον Γερμανό επιθετικό να σκοράρει τρεις φορές -φτάνοντας έτσι τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα- κι ενώ στο μεσοδιάστημα μεσολάβησαν ένα τέρμα του Κνόχε κι ένα ακόμα του Ράμαν.