Κυρία η Λειψία – Φορτσάτες Άιντραχτ και Λεβερκούζεν

Το καθήκον της στη Νυρεμβέργη έκανε η Λειψία που επικράτησε 1-0 και ανέβηκε στην 3η θέση. Φουλ για 4αδα Άιντραχτ και Λεβερκούζεν που πήραν τρίποντα κόντρα σε Χόφενχαϊμ και Φράιμπουργκ

Δεν στραβοπάτησε στην έδρα της Νυρεμβέργης η Λειψία. Οι ταύροι έκαναν το καθήκον τους στο «σπίτι» της ουραγού, επικράτησαν 1-0 και ανέβηκαν στην 3η θέση, αφήνοντας στο -2 την Γκλάντμπαχ, που αργότερα υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου. Το μοναδικό γκολ για την ομάδα του Ράνγκνικ σημείωσε ο Κλόστερμαν στο 40ο λεπτό.

Τεράστια νίκη για την Άιντραχτ που κατάφερε να «τουμπάρει» την Χόφενχαϊμ με σκορ 3-2. Οι «αετοί» προηγήθηκαν με τον Κόστιτς στο 20’, όμως οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το παιχνίδι με τον Ζοέλινγκτον (43’) και τον Μπελφοντίλ (60’). Στο 89’ ο Χάλερ ισοφάρισε για την Άιντραχτ και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+6’) ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού, Γκονσάλο Πασιένσια λύτρωσε την ομάδα του που έφτασε τους 40βαθμούς και πλησίασε στο -2 από την 4άδα.

Πολύ σημαντική νίκη για τη Λεβερκούζεν απέναντι στην Φράιμπουργκ με σκορ 2-0. Οι «ασπιρίνες» με τέρματα των Αρανγκίθ (4’) και Μπέιλι (73’) έφτασαν τους 39 βαθμούς και συνεχίζουν να ελπίζουν για την 4η θέση.

Ήττα-ντροπή για την Σάλκε, καθώς η Φορτούνα Ντίσελντορφ την διέλυσε εντός έδρας με σκορ 4-0! Νίκη για την Χέρτα με ανατροπή, 2-1, απέναντι στην Μάιντς στο Βερολίνο.