Καθαρίζει το «σεντόνι» η Λειψία

Μεγάλο διπλό στην έδρα της Χοφενχάιμ

Διπλό για σεντόνι πέτυχε η Λειψία που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Χοφενχάιμ.

Στο 5ο λεπτό ο Μπαουμγκάρτνερ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 6’ ο Γκουλάστσι ανέτρεψε τον Νταμπούρ στην περιοχή αλλά υο VAR έδειξε πως προϋπήρχε οφσάιντ στη φάση.  Και στο 9ο λεπτό η Λειψία έφυγε στην κόντρα, ο Μουκιελέ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Όλμο πήρε όμορφα την μπάλα στην περιοχή και πλάσαρε για το 0-1. Μάλιστα 11’ ο Ζάμπιτσερ έστρωσε με κεφαλιά την μπάλα στο πέναλτι απ’ όπου ο Όλμο με σουτ έγραψε το 0-2.

Στο 16’ ο Μπάουμαν έσωσε μετά από κεφαλιά του Σικ και στο 27’ ο Νταμπούρ έστειλε την μπάλας στο δοκάρι από κοντά. Στο 39’ ο Γκουλάστσι αρχικά νίκησε τον Γκάιγκερ και εν συνεχεία ο Μπαουμγκάρτνερ αστόχησε από κοντά και στοπ 44’ ο Βέρνερ αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ με τον Μπάουμαν.

Στο 52ο λεπτό ο Ρούντι αστόχησε από κοντά και στο 54’ το γκολ του Ανχελίνιο ακυρώθηκε για οφσάιντ ενώ στο 612’ η κεφαλιά του Νταμπούρ πέρασε λίγο έξω. Στο 65ο λεπτό ο Γκουλάστσι έπεσε και έσωσε μετά από σουτ του Σκοβ, ενώ στο 90+2’ το σουτ του Ενκουνκού σταμάτησες στο δοκάρι.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Πος, Μπίτσακτσιτς, Τσούμπερ (46’ Σκοβ), Σαμασέκου (46’ Κράμαριτς), Ρούντι, Γκρίλιτς, Γκάιγκερ (81’ Ακπογκουμά), Μπαουμγκάρτνερ (68’ Λάρσεν), Νταμπούρ (61’ Μπεμπού).

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάστσι, Μουκιελέ, Κλόζτερμαν, Χάλζτενμπεργκ, Ανχελίνιο, Όλμο (78’ Αϊνταρά), Ζάμπιτσερ (78’ Κονατέ), Λάιμερ (62’ Ενκουνκού), Καμπλ (68’ Άνταμς), Σικ (68’ Λούκμαν), Βέρνερ

Πηγή: aek365.gr

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση