Καθάρισε ο Βέχορστ για τη Βόλφσμπουργκ

Η Βόλφσμπουργκ πέτυχε την ολική ανατροπή απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην «Volkswagen Arena»

Με τον Βουτ Βέχορστ να σκοράρει δις, η Βόλφσμπουργκ πέτυχε την ολική ανατροπή απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην «Volkswagen Arena» και πήρε τη νίκη με 2-1. Απίθανο παιχνίδι από τις δύο ομάδες με τρομερό ρυθμό και τη μία φάση να διαδέχεται την άλλη. Οι «αετοί» πήραν προβάδισμα νωρίς στο δεύτερο μέρος αλλά οι «λύκοι» με πρωταγωνιστή τον αρχισκόρερ τους, πέτυχαν την ολική ανατροπή.

Η Βόλφσμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 9' με σουτ του Σλάγκερ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που κατέληξε στο δοκάρι του Τραπ, ενώ στο 23' ο Άρνολντ εκτέλεσε ένα κόρνερ για τον Εμπαμπού που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τραπ απέκρουσε. Πέντε λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για τους «λύκους» με πλασέ του Βέχορστ, μετά από πέρασμα του Φίλιπ, που μπλόκαρε ο Τραπ, ενώ στο 37' ο Εντικά έδιωξε πάνω στη γραμμή προσπάθεια του Φίλιπ, μετά από γύρισμα του Μπάκου. Στο 39' η Άιντραχτ απείλησε με σουτ του Ντουρμ που απέκρουσε ο Καστέλς.

Η Άιντραχτ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 55' με τον Καμάντα να περνά ωραία για τον Κόστιτς που σούταρε στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα η Βόλφσμπουργκ είχε διπλή ευκαιρία με σουτ του Φίλιπ αρχικά που απέκρουσε ο Τραπ, ενώ στη συνέχεια ο Βέχορστ πήρε το ριμπάουντ αλλά ο Τραπ ήταν και πάλι εκεί. Στο 62' οι «αετοί» κέρδισαν πέναλτι για σπρώξιμο του Μπρουκς στον Χιντερέγκερ, με τον Ντοστ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-1. Στο 74' η Βόλφσμπουργκ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ που απέκρουσε ο Τραπ, ενώ δύο λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ιλσάνκερ με τον Βέχορστ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-1. Στο 78' νέα καλή στιγμή για τους «λύκους» με τον Μπάκου να βγάζει σέντρα, τον Μπιόλεκ να παίρνει την κεφαλιά και τον Άμπραχαμ να διώχνει τελευταία στιγμή. Στο 88' η Βόλφσμπουργκ πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Σλάγκερ να περνά ωραία κάθετη για τον Βέχορστ που με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Καστέλς, Εμπαμπού, Λακρουά, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Άρνολντ, Σλάγκερ, Μπάκου (90+4' Γουίλιαμ), Φίλιπ (90+2' Κλάους), Μπρέκαλο (71' Μπιόλεκ), Βέχορστ

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Άμπραχαμ, Χιντερέγκερ, Εντικά, Ντουρμ (85' Ντα Κόστα), Ιλσάνκερ (90' Γιουνές), Ρόντε (85' Μπαρκόκ), Κόστιτς, Σο, Καμάντα, Ντοστ

Πηγή: aek365.gr

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση