«Καθάρισε» νωρίς και… πάτησε κορυφή η Ουνιόν Βερολίνου!

Χάρη στο… εκρηκτικό της ξεκίνημα και το αυτογκόλ του Χίμπερς στο 3’, η Ουνιόν Βερολίνου ανάγκασε την Κολωνία στην πρώτη της ήττα

Την πρώτη της φετινή ήττα στη Bundesliga υπέστη η Κολωνία, καθώς έχασε εντός έδρας με 1-0 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής από την Ουνιόν Βερολίνου, η οποία στον αντίποδα όχι μόνο παρέμεινε αήττητη για 12ο σερί ματς στο γερμανικό πρωτάθλημα αλλά ανέβηκε και στην πρώτη θέση!

Οι «σιδερένιοι» μπήκαν στην αναμέτρηση με το… μαχαίρι στα δόντια και δικαιώθηκαν. Σκόραραν μόλις στο 3’, με το αυτογκόλ του Χίμπερς, που άλλαξε την πορεία του σουτ του Μπέκερ!

Κέρδισαν πέναλτι πέντε λεπτά μετά, για χέρι του Κίλιαν, αλλά ο Σβέμπε απέκρουσε την εκτέλεση του Σιμπατσό στο 10’, διατηρώντας το 0-1. Ενώ είχαν και ακυρωθέν γκολ στο 14ο λεπτό, για οφσάιντ του Μπέκερ…

Οι «τράγοι» βελτιώθηκαν μέχρι την ανάπαυλα, με τον Πέντερσεν να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 41’, με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι.
Η Κολωνία ήταν εκείνη που είχε και την πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη, με τον Μάινα να μην μπορεί να κάνει το 1-1 στο τετ α τετ με τον Γκριλ, μόλις στο 47ο λεπτό.

Με την Ουνιόν να «απαντάει» στις ευκαιρίες στο 58’, όταν η σέντρα-σουτ του Τρίμελ βρήκε στο δοκάρι της εστίας του Σβέμπε και κατέληξε άουτ. Μάλιστα, είχε κι άλλη μια φάση για το 0-2, αλλά η προσπάθεια του Πάντοβιτς στο 75’ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 81ο λεπτό, καθώς ο Κίλιαν παρατηρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση