Ισοπαλία στη… ναυμαχία της Νυρεμβέργης

Μοιράστηκαν από έναν βαθμό

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν Νυρεμ,βέργη και Μπάγερ Λεβερκούζεν, μετά το μεταξύ τους 1-1, στο πρώτο φετινό δευτεριάτικο ματς της Bundesliga, που διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή και με το οποίο έπεσε η αυλαία στην 15η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι «ασπιρίνες» ήταν καλύτερες στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν με τον Καρίμ Μπελαραμπί την πρώτη τους ευκαιρία μόλις στο 9’. Ωστόσο, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Όταν ο Κάι Χάβερτς έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με πολύ ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ με το αριστερό, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάν Μπρέντλοφ!

Στην επανάληψη, η Μπάγερ έχασε τρεις ευκαιρίες ακόμα για να «καθαρίσει» το ματς μέχρι το 50’, με τους Λαρς Μπέντερ, Κέβιν Φόλαντ και Γιούλιαν Μπραντ. Δεν τα κατάφερε και, σαν να μην έφτανε αυτό, οι Φράγκοι ισοφάρισαν κιόλας…

Με τον Γκίοργκ Μάργκραϊτερ να πετυχαίνει κι αυτός με το αριστερό ένα μάλλον τυχερό γκολ, καθώς η μπάλα κόντραρε πάνω στον Ντομινίκ Κορ, άλλαξε πορεία και… αναπαύτηκε στην εστία του Λούκας Χραντέτσκι.

Ο δύσκολος και «βαρύς» αγωνιστικός χώρος στο «Μαξ Μόρλοκ Στάντιουμ» δεν επέτρεψε όσο περνούσε η ώρα να γίνουν κι άλλες φάσεις, με τον Μπελαραμπί ωστόσο να έχει τη στιγμή του, για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα από το Λεβερκούζεν. Χωρίς να τα καταφέρνει, όμως.