Η Γκλάντμπαχ «έκλεψε» βαθμό από την Μπάγερν!

Η Μπάγερν Μονάχου σφυροκόπησε την Γκλάντμπαχ σε όλο το ματς, αλλά...

Μπάγερν Μονάχου και Γκλάντμπαχ ήρθαν ισόπαλες με 1-1, στο τελευταίο χρονικά σημερινό ματς της 4ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Αποτέλεσμα το οποίο είναι ουσιαστικά… μαγική εικόνα, ενώ οφείλεται εν πολλοίς στην εκπληκτική εμφάνιση του Ζόμερ, που πραγματοποίησε ούτε λίγο ούτε πολύ… 19 επεμβάσεις!

Μόνο στο πρώτο ημίχρονο, οι Βαυαροί είχαν… 11 τελικές. Πέτυχαν δύο γκολ με τον Μανέ, που ακυρώθηκαν για οφσάιντ στο 34’ και στο 39’, ενώ παράλληλα είδαν τον Ελβετό γκολκίπερ των «πουλαριών» να λέει «όχι» σε Μανέ-Κίμιχ και τον Μίλερ να αστοχεί.

Ο Ζόμερ σταμάτησε την προσπάθεια του Ντέιβις στο 42’ και, σαν να μην έφτανε αυτό, στην αμέσως επόμενη φάση, μια γκάφα του Ουπαμεκανό έδωσε την ευκαιρία στον Τουράμ να νικήσει στο τετ α τετ τον Νόιερ, για το 1-0 υπέρ της Γκλάντμπαχ.

Μια από… τα ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Μπάγερν να ψάχνει απεγνωσμένα για την ισοφάριση και την ανατροπή και τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να κάνει ότι μπορεί για να κρατήσει το προβάδισμα της ομάδας του…

Όπως συνέβη λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, απέναντι στον Μανέ, ή στις προσπάθειες των Σανέ και Μουσιάλα, με τον Ζ'όμερ να φαντάζει... ανίκητος.

Ούτε ο Γκνάμπρι αλλά ούτε και ο Μίλερ κατάφεραν να σκοράρουν στη συνέχεια, με τους πρωταθλητές Γερμανίας να έχουν και δοκάρι σε προσπάθεια του Κίμιαχ στο 77ο λεπτό!

Τελικά, η λύτρωση για την Μπάγερν ήρθε στο 83’, με τον Σανέ να μετουσιώνει σε γκολ την ωραία ομαδική προσπάθεια των γηπεδούχων που ξεκίνησε από τον Ντέιβις και κατέληξε σε ασίστ του Μουσιάλα.

Ενώ, Βολφ από την μια και Ντε Λιχτ από την άλλη, έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για το 1-2 και το 2-1 στο 90’ καις το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αντίστοιχα.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση