Έτσι… πάει Ευρώπη η Λεβερκούζεν (vid)

Οι «ασπιρίνες» επιβλήθηκαν της Φορτούνα Ντίσελντοφ και ανέβηκαν στην 5η και προνομιούχα θέση

Την 4η νίκη της στα ισάριθμα τελευταία της ματς πέτυχε η Λεβερκούζεν. Η Μπάγιερν κατάφερε με άνεση να πάρει τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Φορτούνα Ντίσελντοφ. Τα γκολ πέτυχαν οι Χάβερτζ στο 18΄ και Μπαιλέι στο 66΄. Πλέον με αυτή της την νίκη της, η Λεβερκούζεν ανέβηκε στην 5η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης περιόδου.

Την ανοδική της πορεία επιβεβαίωσε η Λεβερκούζεν. Η Μπάγερ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στη νεοφώτιστη Φορτούνα Ντίσελντορφ, την οποία νίκησε με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Bundesliga. Με τη νίκη αυτή, οι «ασπιρίνες» έφτασαν τις τέσσερις συνεχόμενες και μετά από πολύ μεγάλο διάστημα σκαρφάλωσαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18’ με τον Χάβερτζ και παρά τις ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τη Λεβερκούζεν να έχει τον έλεγχο και να σκοράρει στο 66’ με τον Μπέιλι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα και δικαιολογημένα γνώρισαν την ήττα.