Επικράτησε εύκολα της Μπόχουμ η Φράιμπουργκ

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν νικηφόρα την πορεία της στο πρωτάθλημα της Γερμανίας

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα της Γερμανίας η Φράιμπουργκ, η οποία θα είναι και αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, που επικράτησε με 1-0 της Μπόχουμ για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη ευκαιρία, με τον Τακούμα Ασάνο να εξαπολύει ένα πολύ δυνατό σουτ, ωστόσο ο Φλέκεν κατάφερε να μπλοκάρει στο 13ο λεπτό. Η απάντηση από τους γηπεδούχους, ήρθε στο 22’ όταν Μίχαελ Γκρέγκοριτς αρχικά και στη συνέχεια ο Ρόλαντ Σαλάι, δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς άλλη σπουδαία ευκαιρία, ωστόσο στο ξεκίνημα του δευτέρου ο Σαλάι πάτησε μέσα στην περιοχή της Μπόχουμ και δέχτηκε μαρκάρισμα. Ο διαιτητής της αναμέτρησης ύστερα από έλεγχο του VAR, καταλόγισε πέναλτι για τους γηπεδούχους.

Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Γκρίφο, όπου αρχικά νικήθηκε από τον Ρίμαν αλλά ήταν στο κατάλληλο σημείο για να πάρει το ριμπάουντ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Φράιμπουργκ στο 48’.

Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έψαχναν το γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ από την πλευρά της η Φράιμπουργκ ήθελε ακόμα ένα γκολ για να κλειδώσει το τρίποντο. Ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να το πετύχει και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.