Εκκωφαντική επιστροφή στις νίκες για Λειψία

Επιμένει στις... ισοπαλίες η Άιντραχτ

Στις νίκες και μάλιστα με εκκωφαντικό τρόπο επέστρεψε το Σάββατο (25/9) η Λειψία, η οποία στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga επικράτησε 6-0 υποδεχόμενη τη Χέρτα Βερολίνου.

Αυτό ήταν το πρώτο «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, ύστερα από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες, για το σύνολο του Τζέσι Μαρς, με αποτέλεσμα να ανέβει στην 10η θέση με επτά πόντους.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν από τρία τέρματα σε κάθε ημίχρονο. Ο Ενκουκού άνοιξε το σκορ στο 15' με υπέροχο σκαφτό, με τον Πόουλσεν να γράφει το 2-0 με κοντινή προβολή στο 23'. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45'+3') ο Μουκιέλε έκανε το 3-0, με τους Φόρσμπεργκ (60'), Ενκουκού (70') και Χαϊνταρά (77') να δίνουν διαστάσεις θριάμβου.

Την ίδια στιγμή η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έφερνε την 5η συνεχόμενη της ισοπαλία, αφού έμεινε στο εντός έδρας 1-1 με την Κολωνία. Το παιχνίδι άρχισε με άσχημο τρόπο για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League, καθώς ο Ντουρμ τραυματίστηκε, με τον Ντα Κόστα να περνά στη θέση του. Ο Σκίρι έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 14', με τον Μπόρε να ισοφαρίζει στο 45'+6'.

Στη 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία νίκησε 1-0 εντός έδρας την αξιόμαχη Μάιντς χάρη στο τέρμα του Βίρτζ στο 62'. Εκμεταλλευόμενη και την ήττα της Βόλφσμπουργκ, η οποία έχασε 3-1 φιλοξενούμενη από τη Χόφενχαϊμ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο υπέροχο μακρινό πλασαριστό σουτ του Μπακού (25'), ανατρέποντας το σκορ με τα τέρματα των Κράμαριτς (45'+2'), Μπαουμγκάρτνερ (74') και Καντεράμπεκ (81').

Στο τελευταίο ματς των 16:30 η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε 1-0 της Αρμίνια Μπίλεφελντ με γκολ του Μπέχρενς στο 88'. Σε ένα ματς που προκάλεσε σοκ ο τραυματισμός του Μπάουμγκαρντλ στο πρώτο ημίχρονο.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση