Έκανε… κηδεία στη Λειψία και «ανάσανε» η Κολωνία

Η Κολωνία νίκησε 2-1 τη Λειψία και αναπτέρωσε τις ελπίδες για παραμονή, τελειώνοντας και τα όποια όνειρα της αντιπάλου της για τίτλο

Οι ελπίδες της Λειψίας για κατάκτηση της σαλατιέρας στη Bundesliga εξανεμίστηκαν ουσιαστικά την προηγούμενη αγωνιστική και στο εντός έδρας 0-0 με τη Χοφεχνάιμ. Απόψε μπήκε η ταφόπλακα. Η Κολωνία πέτυχε μια από τις πιο σημαντικές φετινές νίκες της, καθώς επικράτησε με σκορ 2-1 και αναπτέρωσε τις ελπίδες για παραμονή. Ήταν η πρώτη νίκη μετά από 9 αγώνες, στους οποίους μετρούσε 7 ήττες και 2 ισοπαλίες.

Η Λειψία έμεινε στους 61 βαθμούς και στο -7 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου που έχει ματς λιγότερο, ενώ η Κολωνία έφτασε τους 26 βαθμούς και τη Χέρτα στη 16 θέση, έστω και με δύο παιχνίδια περισσότερα. Επίσης, μείωσε στον 1 βαθμό τη διαφορά από την Αρμίνια Μπίλεφελντ, που βρίσκεται πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι «κόκκινοι ταύροι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά «σφυροκοπούσαν» την αντίπαλη περιοχή, προκειμένου να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ. Οι «τράγοι» περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι κρατούσαν το μηδέν. Ενκουνκού και Σέρλοθ έχασαν τις σπουδαιότερες ευκαιρίες, αλλά γκολ δεν μπήκε στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια άλλη… ιστορία. Με το ξεκίνημα (46’), η Κολωνία άνοιξε το σκορ με τον Έκτορ. Στο 59’ η Λειψία έφερε το ματς στα ίσια με τον Χαϊνταρά, αλλά δεν πρόλαβε να το χαρεί. Ένα λεπτό αργότερα, ο Έκτορ και πάλι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Μετά το νέο σοκ, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να σώσουν ό,τι σώζεται, αλλά δεν κατάφεραν τίποτε. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.