Έδωσε την 3η θέση στην Λειψία μέσα στο Λεβερκούζεν ο Σομποσλάι

Η Λειψία είναι αυτή που επικράτησε στην μάχη για την 3η θέση με 1-0 επί της Λεβερκούζεν, για την 30η αγωνιστική της Bundesliga, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που έχουν είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο κομμάτι. Ο Σομποσλάι ωστόσο, ήταν αυτός που τιμώρησε τις «ασπιρίνες».

Ο Ντομένικο Τεντέσκο επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση χωρίς τους Όλμο, Νκουνκου, Ανχελίνο και τον Λάιμερ, για να τους ξεκουράσει. Αυτό δεν φάνηκε να επηρεάζει την Λειψία, καθώς στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης κατάφερε να πιέσει την Λεβερκούζεν στο δικό της μισό.

Στο 16’ η Μπάγερ Λεβερκούζεν ήταν αυτή που απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με τον Τσάρλες Αράνγκις να τροφοδοτεί τον Ρόμπερτ Άντριχτ που βρισκόταν στο ύψος του πέναλτι, ωστόσο ο τελευταίος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 23’ για ακόμα μια φορά οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν, με τον Άντριχτ να κερδίζει ένα κόρνερ για τους γηπεδούχους από αυτήν την προσπάθεια του. Στο 26ο λεπτό μετά από μια ακόμα εκτέλεση κόρνερ για την Λεβερκούζεν, με τον Γιόναταν Τα να πιάνει μια κεφαλιά που μπλόκαρε ο Γκουλάτσι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Τζεράρντο Σεοάνε, να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, μετά από το πρώτο δεκάλεπτο που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τους πιέσουν.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ντομένικο Τεντέσκο, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Αντρέ Σίλβα τον Κρίστοφερ Νκουνκού, για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας τους, πράγμα που πέτυχε καθώς δύο λεπτά από την σέντρα, ο Σομποσλάι, έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Η φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, για να μπορέσουν να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε τους τρείς βαθμούς, με τον Νόρτνι Μουκιελέ να χάνει απίστευτη ευκαιρία στο 69’ για να το πετύχει αυτό, χωρίς να έχει την τύχη με το μέρος του.

Λίγα δευτερόλεπτά αργότερα, ο Ντομινίκ Σομποσλάι με ένα σουτ από το όριο της περιοχής της Λεβερκούζεν, ήταν αυτός που έκανε το 1-0 για την Λειψία μετά από ασίστ του Κριστοφέρ Νκουνκού

Στην συνέχεια η Λειψία έκανε μεγάλη προσπάθεια για να διατηρήσει αυτό το αποτέλεσμα που θα την έφερνε στην 3η θέση, ενώ έχασε φάσεις στο τέλος για να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ισοφαρίσουν, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.