Δύσκολα η Μπάγερν, «πάρτι» η Βόλφσμπουργκ

Η Μπάγερν Μονάχου «τα βρήκε μπαστούνια» με την Άουγκσμπουργκ

Δύσκολο το έργο της Μπάγερν Μονάχου κόντρα στην Άουγκσμπουργκ, καθώς χρειάστηκε το πέναλτι του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 82' για να πάρει την νίκη σε μία αναμέτρηση που όδευε στην ισοπαλία. Έτσι, παραμένουν στην πρώτη θέση με 69 βαθμούς.

Η αναμέτρηση της Κολωνίας εναντίον της Μάιντζ πρόσφερε συνολικά πέντε γκολ, αν και το ημίχρονο άφηνε υποσχέσεις για κλειστό ματς με τον Μπουργκάτ από πλευράς φιλοξενούμενων να ανοίγουν το σκορ στο 14'. Συν τοις άλλοις, ο Ονισόγιο έκανε το 2-0 και εκεί διαφαινόταν πως θα έπεφτε η αυλαία. Παρόλα αυτά, η Κολωνία βρήκε τρεις απαντήσεις και πήρε την νίκη. Ο Σκίρι μείωσε στο 60' σε 2-1. Στο 78' ο Λιούμπισιτς σκόραρε για το 2-2 και την απόλυτη ανατροπή ολοκλήρωσε ο Κίλιαν στο 82'.

Σε παράσταση για έναν ρόλο η Βόλφσμπουργκ κόντρα στην Αρμίνια Μπίλεφελντ με 4-0, σε μία αναμέτρηση που δεν χωράει αμφιβολία για την κυριαρχία των γηπεδούχων. Τόσο στο 11', όσο και 38' ο Νμέτσα έδωσε προβάδισμα δύο γκολ πριν κλείσει το ημίχρονο. Στην επανέναρξη η ένταση δεν έπεσε, με αποτέλεσμα ο Άρνολντ στο 48' και ο Κρούσε στο 53' διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Υπόθεση 20 λεπτών αποδείχθηκε ο αγώνας της Γκλάντμπαχ εναντίον της Γκρόιτερ Φιρτ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και εξ αρχής με την κατοχή της μπάλας στο πλευρό τους, προηγήθηκαν στο 18' με τον Τουράμ και στο 24' διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Πλεά. Από εκεί και πέρα, όσο και αν προσπάθησαν οι γηπεδούχοι, παρέμειναν στην τελευταία θέση με 16 βαθμούς.