Διπλό Ευρώπης για Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν πέρασε από την έδρα της Άουγκσμπουργκ με το εμφατικό 4-1, έπιασε στην πέμπτη θέση την Γκλάντμπαχ και βλέπει ακόμη και Champions League!

Πέρασε... αέρα από την έδρα της Άουγκσμπουργκ η Λεβερκούζεν! Η Μπάγερ επικράτησε 4-1 μέσα στο «WWK Arena», έπιασε την Γκλάντμπαχ στην πέμπτη θέση και βλέπει ακόμη και Champions League καθώς βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω από την τέταρτη Άιντραχτ Φρανκφούρτης!

Το ματς δεν ξεκίνησε, πάντως, με ιδανικό τρόπο για τους φιλοξενούμενους καθώς ο Ντάνσο στο 12ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την Άουγκσμπουργκ. Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε μόλις ένα τρίλεπτο αφού ο Φόλαντ έφερε το σκορ στα ίσα (1-1). Παρότι το παιχνίδι είχε ξέφρενο ρυθμό και πολλές φάσεις, το σκορ παρέμεινε ως είχε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος, όμως, εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο με την ομάδα του Πίτερ Μπος να κάνει... πάρτι.

Στο 48ο λεπτό ο Χάβερτς έγραψε την ανατροπή για την Λεβερκούζεν, ενώ στο 60΄ο Τα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Και σαν να μην έλειπε αυτό, ήρθε ο Μπραντ στο 88’ να βάλει το... κερασάκι στην τούρτα και να γράψει το 4-1, που ανέβασε την ομάδα του στην πεντάδα.

Πηγή:sport-fm.gr