«Διέλυσε» τη Χόλσταϊν και έμεινε στην Bundesliga η Κολωνία

Μπορεί η Κολωνία να είχε βρεθεί σε δύσκολη θέση μετά την εντός έδρας ήττα με 1-0 από η Χόλσταϊν Κίελ στα playouts, ωστόσο στη ρεβάνς δεν είναι όρεξη για παιχνίδια και διέλυσε με 5-1 την αντίπαλό της, παραμένοντας στην Bundesliga!

Οι «τράγοι» προηγήθηκαν μόλις στο 3’ με τον Έκτορ και, παρότι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άμεσα με τον Γιάε-Σουνγκ (4’), ο Άντερσον έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του σκοράροντας στο 6’ και στο 13’!

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ο Τσίχος έκανε το 4-1 για την Κολωνία (39’) και τελείωσε ουσιαστικά το ματς, με τον Σκιρί να διαμορφώνει το τελικό 5-1 στο 84ο λεπτό.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην κατηγορία, ενώ από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Γκέλιου –που έπαιξε βασικός- απέτυχε να πάρει την άνοδο μέσω των μπαράζ για δεύτερη φορά στα τέσσερα τελευταία χρόνια.