Διέλυσε τη Σάλκε και πέρασε πρώτη η Ουνιόν, έκανε... σεφτέ η Λεβερκούζεν

Η ασταμάτητη Ουνιόν Βερολίνου διέσυρε τη Σάλκε 6-1 κι ανέβηκε στην 1η θέση της Bundesliga

«Περίπατο» στο Γκελζενκίρχεν έκανε η Ουνιόν Βερολίνου, με το τελικό 6-1 απέναντι στη Σάλκε να επιβεβαιώνει του λόγου το αληθές και να την ανεβάζει στην κορυφή της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με… κεφαλιά από τα αποδυτήρια του Θόρσμπι που έκανε σεφτέ και οι «βασιλικοί μπλε» έκαναν το… λάθος να ισοφαρίσουν, με τον Μπίλτερ από στην άσπρη βούλα, στο ημίωρο.

Ακολούθησαν όχι ένα αλλά τρία γκολ από πλευράς Ουνιόν, που αποδείχτηκε ιδιαίτερα αποτελεσματική έχοντας 3/5 εύστοχα σουτ έως τότε. Με τον Μπέκερ να «χτυπάει» δις, τον Χάμπερερ ενδιάμεσα να σκοράρει επίσης με φοβερό «ξερό» σουτ και το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται από τον Μίχελ, που είχε αντικαταστήσει νωρίτερα τον Μπέκερ, στο 87’ και στο 90’!

Πήρε… μπροστά η Μπάγερ Λεβερκούζεν, που επικράτησε της Μάιντς με 3-0 εκτός έδρας, καταγράφοντας παράλληλα το πρώτο της «τρίποντο» στη σεζόν.

Οι «ασπιρίνες» άνοιξαν το σκορ με το ευθύβολο σουτ του Παλάσιος και τη… βοήθεια του Μπούρκαρντ πριν συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού, για να αναλάβει δράση στη συνέχεια ο Φρίμπονγκ. Καθώς πετυχαίνοντας δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά, ο Ολλανδός μπακ έκανε το 0-3 πριν το ημίχρονο, με την αποβολή του Χινσάπιε στο 77’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα να μην αλλάζει κάτι υπέρ των γηπεδούχων, που είχαν δοκάρι στο 56ο λεπτό με τον Άαρον…

Επιστροφή στις νίκες για τη Μπορούσια Ντόρτμουντ, μετά το σοκ της ήττας από τη Βέρντερ Βρέμης, καθώς κέρδισε 1-0 τη Χέρτα στο Βερολίνο.

Οι Βεστφαλοί ξεκίνησαν με δύο δοκάρια, στο 15’ από το σουτ του Ρόις και την παρέμβαση του Κένι και πέντε λεπτά μετά σε προσπάθεια του Οζκάν, για να έρθει το πρώτο γκολ του Μοντέστ, με κεφαλιά μετά από ασίστ του Οζκάν, λίγο μετά το ημίωρο και το 0-1. Η Μπορούσια ήταν καλύτερη και στην επανάληψη, χάνοντας σωρεία ευκαιριών, για να έρθει το δοκάρι του Ρίχτερ στο 79’ ως… απάντηση των «πρωτευουσιάνων» αλλά μέχρι εκεί.