«Ασπιρίνες» για τη Λεβερκούζεν – Στους 8 το Κίελο του Γκέλιου

Νέα έκπληξη μεγατόνων στο Κύπελλο Γερμανίας, με τη Ροτ-Βάις Έσεν να «πετάει» εκτός προημιτελικών τη Λεβερκούζεν. Στους «8» η Χολστάιν Κίελ του Γκέλιου...

Θύμα τεράστιας έκπληξης στη φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας έπεσε η Λεβερκούζεν. Η Μπάγερ ηττήθηκε 2-1 με ανατροπή στην παράταση από τη Ροτ-Βάις Έσεν, ομάδα στον Δυτικό όμιλο της Regional League (Δ’ κατηγορία) και έμεινε εκτός συνέχειας, μετά τη Μπάγερν Μονάχου, που αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο.

Χωρίς τέρματα τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, ένα αποτέλεσμα πολύ κολακευτικό για τη Ροτ-Βάις Έσεν. Η Λεβερκούζεν είχε πάρα πολλές ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά τις «πέταξε στα σκουπίδια». Ίδια ήταν η εικόνα και στην επανάληψη. Μπέιλι, Ντιαμπί και Αλάριο έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες και τελικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, ο Μπέιλι κατάφερε να «βρει δίχτυα» στο 105’, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας με τον Κεφκίρ. Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε στο 117’ ο Ένγκελμαν να στείλει για… ασπιρίνες τη Λεβερκούζεν και στον έβδομο ουρανό τη Ροτ-Βάις Έσεν.

Το δεύτερο εισιτήριο για τα προημιτελικά σφράγισε με δραματικό τρόπο, η Χολστάιν Κίελ, η οποία είχε αποκλείσει τη Μπάγερν Μονάχου στον προηγούμενο γύρο. Η ομάδα του Γιάννη Γκέλιου νίκησε 7-6 στα πέναλτι τη Ντάρμσταντ, με τον 28χρονο τερματοφύλακα να κάνει δύο αποκρούσεις.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Κίελο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κάνουν παιχνίδι και να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Η Χολστάιν άνοιξε το σκορ στο 58’ με τον Σέρα και η Ντάρμσταντ ισοφάρισε στο 86’ με τον Ντουρσούν, ο οποίος είχε μπει στο παιχνίδι τρία λεπτά νωρίτερα. Στην παράταση, δεν άλλαξε τίποτε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί, η ομάδα του Γιάννη Γκέλιου ήταν πιο τυχερή και με σκορ 7-6 πήρε την πρόκριση.

Αναλυτικά, τα παιχνίδια της φάσης των «16»:

Τρίτη 2/2

Χολστάιν Κίελ-Ντάρμσταντ 7-6 πεν. (1-1 κ.δ. / παρ.) (58’ Σέρα - 86’ Ντουρσούν)

Ροτ-Βάις Έσεν-Λεβερκούζεν 2-1 παρ. (1-1 κ.δ.) (109’ Κεφκίρ, 117’ Ένγκελμαν - 105’ Μπέιλι)

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Πάντερμπορν (21:45)

Βέρντερ Βρέμης-Γκρόιτερ Φιρτ (21:45)