Άρχισε την απόσβεση ο Γιόβιτς στο αντίο του Άμπραχαμ

Συνέχεια στην ανοδική της πορεία έδωσε η Άιντραχτ

Συνέχεια στην ανοδική της πορεία έδωσε η Άιντραχτ. Η ομάδα της Φρανκφούρτης επικράτησε 3-1 της Σάλκε, στην αυλαία της 16ης αγωνιστικής στη Bundesliga και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λούκα Γιόβιτς, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ ως αλλαγή, στην επιστροφή του από τη Ρεάλ Μαδρίτης με τη μορφή δανεισμού.

Με το τρίποντο αυτό, η Άιντραχτ έφτασε τους 26 βαθμούς και έπιασε τη Βόλφσμπουργκ στην 6η θέση, που χαρίζει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από την άλλη, οι «βασιλικοί μπλε» δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στη νίκη της περασμένης αγωνιστικής επί της Χόφενχαϊμ και πλέον βρίσκονται ξανά στην τελευταία θέση με 7 βαθμούς και συγκάτοικο τη Μάιντς.

Το παιχνίδι θα πέρναγε, ούτως ή άλλως, στην ιστορία, αφού ήταν το τελευταίο για τον αρχηγό της Άιντραχτ, Ντέβιντ Άμπραχαμ, ο οποίος αποφάσισε να επιστρέψει στην πατρίδα του, την Αργεντινή για να βρίσκεται με την οικογένειά του. Ο 34χρονος κεντρικός αμυντικός αγωνίστηκε για 185η φορά στην καριέρα του στη Bundesliga, η οποία ξεκίνησε πριν από 8 χρόνια με τη φανέλα της Χόφενχαϊμ.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο ημίχρονο, όλα συνέβησαν μέσα σε ένα δίλεπτο. Η Άιντραχτ προηγήθηκε στο 28’ με τον Σίλβα, που έφτασε τα 12 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά οι παίκτες της ομάδας της Φρανκφούρτης δεν μπόρεσαν να χαρούν το προβάδισμα. Με τη σέντρα, η Σάλκε σόκαρε την αντίπαλό της και με τον Χόουπ έφερε το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στην πρώτη τελική της προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι, αλλά δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους.

Στην επανάληψη, η Σάλκε ισορρόπησε το παιχνίδι, το οποίο κυλούσε σε χαμηλό τέμπο και χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Στο 62’, πέρασε στο παιχνίδι ο Γιόβιτς και δέκα λεπτά αργότερα, άρχισε την… απόσβεση. Ο Σέρβος επιθετικός σκόραρε, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι αυτή τη φορά, όχι μόνο κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, αλλά ο Γιόβιτς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 90’.