Απόλυτη η Βόλφσμπουργκ, «βυθίζεται» η Λειψία!

Έκανε το 3/3 η Βόλφσμπουργκ, που επιβλήθηκε 1-0 της Λειψίας και έπιασε ξανά κορυφή

Μονάχα μία ομάδα έχει μέχρι τώρα το απόλυτο στην Bundesliga και αυτή δεν είναι άλλη από τη Βόλφσμπουργκ.

Οι «λύκοι» επικράτησαν 1-0 της Λειψίας εντός έδρας και έκαναν το 3/3, αφήνοντας παράλληλα τους «κόκκινους ταύρους» στους τρεις μόλις βαθμούς μετά από ισάριθμες αγωνιστικές.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, επετεύχθη στο 52ο λεπτό από τον Ρουσιγιόν, που εκμεταλλεύτηκε τη λάθος αντίδραση του Γκουλάτσι σε μπαλιά από τα αριστερά και σκόραρε προ κενής εστίας.

Νωρίτερα, η Ουνιόν έκανε «σεφτέ», επικρατώντας 2-1 της Γκλάντμπαχ στο Βερολίνο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και ευτύχησαν να προηγηθούν με υπέροχη κεφαλιά του Γκάισελμαν στο 22ο λεπτό, με τον Αβονίγι να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του αφού άδειασε τον Ζόμερ στο 41’.

Η αντίδραση των «πουλαριών» άργησε πολύ, με τον Χόφμαν να μειώνει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από κοντά, δίχως να μπορέσει να αποφύγει η ομάδα του ακόμη μία ήττα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές σκαρφάλωσαν στην 8η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Μπορούσια παρέμεινε χαμηλά, στην 15η.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση