Αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο του κυπέλλου η κάτοχος Φρανκφούρτη!

Σοκ για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που ηττήθηκε με 2-1 από την Ουλμ και… χαιρέτισε από τον πρώτο κιόλας γύρο του γερμανικού Κυπέλλου. Δυσκολεύτηκε η Μπάγερν, που κέρδισε με 1-0 την Ντρόχτερζεν

Το πρώτο «μπαμ» στο γερμανικό Κύπελλο είναι γεγονός, καθώς η Άιντραχτ Φρανκφούρτης αποκλείστηκε σήμερα (18/08), μετά την ήττα της από την Ουλμ, με 2-1, στο πλαίσιο του πρώτου γύρου της δεύτερης τη τάξει εγχώριας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης στη Γερμανία!

Η κάτοχος του τίτλου είχε δοκάρι στο 37’, με τον Γιόβιτς, είδε την αντίπαλό της να προηγείται με τον Κίνι εννιά λεπτά αργότερα, είχε ένα ακόμα δοκάρι με τον Τόρο στο 65’ και δέχθηκε… ένα ακόμα γκολ, αυτή τη φορά από τον Λουξ στο 75ο λεπτό. Για να μειώσει στο τελικό 2-1, με την κεφαλιά του Πασιένσια στο 90’…

Λεβαντόφσκι ο… λυτρωτής

Η πολυνίκης του θεσμού Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύθηκε περισσότερο του αναμενόμενου, απέναντι στη Ντρόχτερζεν, όπως «μαρτυράει» και το… αναιμικό 1-0 υπέρ της.

Μάλιστα, οι Βαυαροί παρατάχθηκαν με… πλήρη σύνθεση, ενώ θα μπορούσαν να βρεθούν και πίσω στο σκορ αν ο Νάγκελ δεν αστοχούσε σε τετ α τετ με τον Νόιερ. Τελικά, ο… συνήθης ύποπτος Λεβαντόφσκι «λύτρωσε» τον Νίκο Κόβατς, πετυχαίνοντας το τέρμα που έκρινε το νικητή στο 81’.

Πέρασαν τα φαβορί

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχωρίζουν αναμφίβολα οι νίκες της Χόφενχαϊμ επί της Καϊζερσλάουτερν και της Βέρντερ Βρέμης επί της Βορμς, αμφότερες εκτός έδρας με 6-1, ενώ αντιθέτως, Βόλφσμπουργκ και Μπάγερ Λεβερκούζεν πέρασαν δύσκολα από τις έδρες των Έλβερσμπεργκ και Πφόρτσχαϊμ, αμφότερες κερδίζοντας με 1-0, με τα γκολ των Γκίντσεκ που… έκανε σεφτέ στο ντεμπούτο του στο 76’ και Αλάριο στο 26’ αντίστοιχα.